Jesteś tutaj: Home

Upały groźne dla lasów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 lipiec 2014 22:39

Wysokie temperatury sprawiają, że ryzyko wystąpienia pożarów w lasach jest niezwykle wysokie. Istnieje prawdopodobieństwo, że być może zostanie wprowadzany zakaz wstępu do lasów. W naszym regionie we wtorek lasy paliły się co najmniej kilkanaście razy.

 

Suche powietrze, brak opadów deszczu sprzyjają powstawaniu pożarów. Główną przyczyną ich występowania jest jednak czynnik ludzki – umyślne i nieumyślne podpalenia. Stąd też leśniczowie apelują o właściwe zachowanie w lesie, a w przypadku wprowadzenia zakazu wstępu, respektowania go. Musimy zdawać sobie sprawę, że za niewłaściwe zachowanie w lesie możemy zostać ukarani mandatem.

 

We wtorek o godzinie 15:22 Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej poinformowała, że strażacy walczą z 13 pożarami. Największy wybuchł w Różannej w powiecie świeckim, dość spory obszar ogień objął także w powiecie toruńskim.

 

W akcjach gaśniczych uczestniczą strażackie samoloty wykonujące zrzuty wody.

 

W poniedziałek w Mierucinku w powiecie mogileńskim zapaliło się zboże. Spłonęły 4 hektary zboża. Do akcji gaśniczej wysłano 15 zastępów straży pożarnej.

 

Brak opadów może prowadzić do suszy, którą zagrożone są uprawy rolne. Na chwilę obecną eksperci Państwowe Instytutu Badawczego w Puławach takiego zagrożenia nie widzą. Jeżeli upały jednak nie odpuszczą, ta sytuacja może się zmienić.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.