Jesteś tutaj: Home

O 22 rozstrzygną się losy Donalda Tuska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 25 czerwiec 2014 19:03

Premier Donald Tusk odniósł się z mównicy sejmowej do trwającego kryzysu politycznego w Polsce i zgłosił wniosek o udzielenie przez parlament wotum zaufania dla jego rządu. To głosowanie ma się odbyć po godzinie 21. Jeżeli premiera nie poprze dzisiaj większość sejmowa, to będzie musiał złożyć w najbliższych dniach dymisję.

- Grupa przestępców pozwoliła sobie na nielegalne nagrywanie i podsłuchiwanie – mówił dzisiaj w Sejmie premier Donald Tusk.

 

- W tle jest handel węglem na wielką skalę – odnosił się premier do zatrzymania jednego z głównych udziałowców w spółce SkładyWęgla, który został wczoraj zatrzymany za udział w procederze podsłuchiwania najważniejszych osób w państwie.

 

- Od jutra w Brukseli muszę mieć pewność, że rząd ma mandat – kończył swoje wystąpienie Tusk wnioskując przy tym o głosowanie nad wotum zaufania.

 

Poparcie dla rządu zapowiada PO i PSL. Przeciw głosować ma PiS, Twój Ruch, SLD, Polska Razem i Solidarna Polska. Jeżeli żaden z posłów się nie wyłamie to premier uzyska wotum, jak pokazuje jednak atmosfera nic nie jest pewne.

 

Premier gra zatem vabank. Zwycięstwo w tym głosowaniu może rząd Donalda Tuska mocno umocnić, zaś porażka oznacza jego koniec, gdyż zgodnie z przepisami będzie musiał złożyć dymisję. Następnie jeżeli w ciągu 14 dni nie uda się powołać nowego rządu, to prezydent będzie musiał skrócić kadencję.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.