Jesteś tutaj: Home

Oświadczenie: Przekroczono kolejne granice

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 19 czerwiec 2014 15:33

Nasza redakcja jak każde medium w Polsce z niepokojem obserwowała środowe wydarzenia, które rozgrywały się w warszawskiej redakcji ,,Wprost”. Funkcjonariusze ABW próbowali po przez zastraszanie wpłynąć na funkcjonowanie redakcji, która w ostatnim czasie publikuje bardzo niekorzystne dla rządu materiały. Rząd broni się po przez łamanie standardów demokratycznego państwa. Dzieje się to wszystko w czerwcu, który ma być miesiącem świętowania 25-lecia wolnej Polski.

Ciężko tutaj jednak mówić o jakichkolwiek standardach, bo po publikacji kompromitujących rząd materiałów tak wysokiej wagi, w krajach Europy Zachodniej rządzący złożyliby dymisję. W Polsce premier twierdzi, że nic złego się nie stało, a skandaliczną rozmowę prezesa NBP z szefem MSW określa jako troskę o Polskę. Nic wiec dziwnego, że w zagranicznych mediach porównuje się nasz kraj z takimi demokracjami jak rumuńska. Zaczynam sobie w takiej sytuacji zadawać pytanie, czy w Polsce potrzebni są dziennikarze i niezależne media, skoro władza przestała się liczyć z opinią publiczną?

 

Na pewno rzeczą karygodną jest podsłuchiwanie wysokich przedstawicieli państwa polskiego, świadczy to jednak przede wszystkim o słabości tego państwa. Przypomnieć bowiem należy, że 4 lata temu w katastrofie lotniczej zginał prezydent Polski, a sposób jego wizyty w Smoleńsku budzi wiele niekorzystnych uwag natury organizacyjnej.

 

Uważam, że dobrze się stało, że rozmowa prezesa Marka Belki z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem trafiła do opinii publicznej. ,,Wprost” publikując te nagrania nie złamało żadnej tajemnicy państwowej, pokazało natomiast jak doszło do złamania Konstytucji przez prezesa Belkę i oszukania Polaków. Skutki ekonomiczne decyzji, która ma poprawić notowania rządu odczujemy bowiem w przyszłości.

 

Te taśmy pokazały Polakom dobitnie jak funkcjonuje władza, jak zapadają ważne decyzje. Zapewne i w podobny sposób mogły wyglądać rozmowy o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. Pierw proszono nas obywateli o udział w konsultacjach społecznych, aby później w zamkniętym gronie uzgodnić wszystko po swojemu z lekceważeniem opinii mieszkańców.

 

W poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury odbyły się uroczystości będące częścią obchodów 25-lecia polskich przemian, wolności i demokracji. Mówił o tym m.in. wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, w obecności posłanki Teresy Piotrowskiej. Wczoraj świat obeszło natomiast zdjęcie jak funkcjonariusze służb specjalnych próbują wyrwać redaktorowi Sylwestrowi Latkowskiemu osobisty laptop. Całe to zamieszanie miało na celu sparaliżowanie pracy redakcji ,,Wprost”, a po części zastraszenie całego środowiska.

 

Nie damy się zastraszyć! Z tego też miejsca apeluje do lokalnych polityków koalicji PO i PSL, o stanowcze potępienie działań rządu premiera Tuska. Ten apel kieruje także do ich współpracowników.

 

Łukasz Religa

Redaktor naczelny

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.