Jesteś tutaj: Home

Z usług bibliotek publicznych korzysta niecałe 14% mieszkańców regionu

Napisane przez  Redakcja / GUS Opublikowano w Regionalne środa, 23 kwiecień 2014 00:23

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia prowadzone są rozważania na temat stanu czytelnictwa Polsce, a te nie są zbyt optymistyczne. Z roku na rok spada liczba czytelników, a województwo kujawsko-pomorskie znajduje poniżej średniej krajowej.

Pod koniec 2012 roku w województwie kujawsko-pomorskim działało 560 bibliotek publicznych, które dysponowały łącznie zbiorem 7,5 mln woluminów. Największa liczba bibliotek działała w powiecie brodnickim - 50. W powiecie bydgoskim było to 31 (plus 34 w mieście Bydgoszczy), nakielskim 36, a inowrocławskim 47.

 

Biblioteki zarejestrowały 291,4 tys. stałych czytelników, czyli o 3% mniej niż rok wcześniej. Statystycznie na 1000 mieszkańców naszego województwa przypada 139 czytelników. W skali kraju średnia ta wynosi 168 czytelników. Spadek liczby czytelników może być spowodowany po części rozwojem techniki, a także coraz większym zbiorem bibliotek cyfrowych. Nie zmienia to jednak faktu, że tendencje czytelnicze wśród Polaków spadają.

 

Dzisiejsze święto organizowane jest przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, a także budowanie świadomości na temat ochrony własności intelektualnej.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów