Jesteś tutaj: Home

Ukraińskie produkty rolne wejdą bez cła na rynek unijny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 04 kwiecień 2014 01:07

Parlament Europejski przy dużym zaangażowaniu europosła Platformy Obywatelskiej Pawła Zalewskiego zdecydował się na jednostronne zlikwidowanie ceł na dużą część towarów eksportowanych z Ukrainy. W ten sposób Ukraińska gospodarka ma zyskać pół miliarda euro rocznie.

- PE zaakceptował mój raport dotyczący zniesienia ceł dla Ukrainy.Regulacja wejdzie w życie jeszcze w tym miesiącu:)) – chwali się swoim sukcesem w serwisie społecznościowym Twitter europoseł Paweł Zalewski.

 

Mniej się cieszą już jednak rolnicy, którzy z powodu wprowadzenia zakazu na eksport mięsa do Rosji, Białorusi i Kazachstanu boją się o swoją przyszłość. Na niedomiar złego przyjdzie im teraz konkurować z towarami sprowadzanymi z Ukrainy.

 

I choć Unia Europejska zapowiada, że zamierza dbać o to, aby w przypadku najbardziej wrażliwych towarów jak zboże i mięso, bezcłowy eksport był monitorowany, w taki sposób, aby nie zaszkodzić rolnikom z państw członkowskich, to polscy rolnicy nie kryją obaw. W szczególności, że województwa kujawsko-pomorskie jest największym producentem wieprzowiny w Polsce, stąd też restrykcje rosyjskie nasz region uderzają w sposób szczególny.

 

Uważamy, że na zniesieniu ceł na ukraińskie towary rolne mogą stracić przede wszystkim polscy rolnicy. Ukraina ma ogromny potencjał rozwoju produkcji rolnej i korzystne warunki naturalne. Posiada ona wysokiej klasy gleby, wśród których dominują czarnoziemy i w na dużym obszarze korzystny klimat – ostrzegał kilka tygodni przed znoszeniem ceł Marcin Wroński z Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego - Biorąc pod uwagę koszty transportu i nasze bliskie sąsiedztwo możemy stwierdzić, że polscy rolnicy jako pierwsi odczują niekorzystny wpływ braku ceł z Ukrainą.

 

Za zniesieniem ceł głosowało 531 europosłów, przy 68 przeciwko. Wszyscy obecnie polscy deputowani byli za. Europoseł Tadeusz Zwiefka nie dotarł na czwartkowe głosowanie.

 

Polscy rolnicy otrzymują niższe dopłaty od tych z krajów tzw. starej unii, stąd też konkurencja pomiędzy nimi nie jest do końca równa. O potrzebie zrównania dopłat lubi ich całkowitego zniesienia zbytnio jednak w tej kampanii wyborczej się nie mówi, na pewno znacznie mniej niż na temat tego jak pomóc Ukrianie.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.