Jesteś tutaj: Home

Kolejne protesty rolników w obronie ziemi

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 luty 2014 12:31

Tym razem we wtorek rolnicy protestowali w zachodniopomorskim przy drodze krajowej nr 10.  W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na problem sprzedaży polskiej tzw. słupom, co uniemożliwia rozwój rodzimych gospodarstw rolnych. Pojawiła się nawet inicjatywa zorganizowania w tej sprawie ogólnokrajowego referendum.

Rolnicy ciągnikami poruszali się bardzo powoli drogą krajową, co w praktyce sprawiło, że była ona zablokowana. Wywołało to u części kierowców oburzenie, inni starali się jednak zrozumieć postulaty rolników.

 

Obecnie przepisy są niekorzystne dla polskich chłopów, którzy chcą powiększać swoje gospodarstwa w oparciu o grunty sprzedawane przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Na licytacje przychodzą bowiem podstawione przez zagraniczny kapitał osoby. Rolnicy chcą, aby polskie przepisy były w tej materii bardziej restrykcyjne i chroniły polskich gospodarzy. W ich opinii z obietnic nie wywiązuje się ministerstw rolnictwa.

 

- Problemy, które poruszają protestujący rolnicy faktycznie istnieją. Chodzi o przejmowanie ziemi za pomocą podstawionych osób tzw. słupy. W ten sposób ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych nie trafia do polskich rolników – wypowiada się w imieniu Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego Marcin Wroński  - Uważamy, że przepisy regulujące obrót ziemią w Polsce powinny zostać zmodyfikowane tak żeby w lepszy sposób zabezpieczać interesy polskich rolników. Ziemia to nie jest towar jak każdy inny i państwo musi o tym pamiętać. Wzorem innych krajów w Unii Europejskiej muszą zostać wprowadzone zaostrzenia w obrocie ziemią.

 

W styczniu protest w tej sprawie miał miejsce w Pławinku pod Inowrocławiem. 

 

Pojawiła się inicjatywa zbiórki podpisów w sprawie referendum ogólnokrajowego w sprawie zmiany przepisów regulujących obrót ziemii rolnej. Mogło by się ono odbyć razem z referendum w sprawie daniny jaką mają ponosić wobec budżetu państwa Lasy Państwowe. 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów