Jesteś tutaj: Home

Bądźmy solidarni kupując prezenty

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 12 grudzień 2013 13:25

Na ulicach miast pojawiły się już choinki i ozdoby świąteczne. W centrach handlowych i sklepach coraz więcej osób robi świąteczne zakupy i kupuje upominki dla swoich bliskich. Bądźmy świadomymi konsumentami i zatroszczmy się także o polską gospodarkę i miejsca pracy w naszym kraju.

Podstawą rozumowania patriotyzmu ekonomicznego jest zasada – kupując produkt wyprodukowany w polskiej firmie, dajemy jej zarobić, a co za tym idzie wspieramy miejsca pracy. Kupując produkt importowany z innego kraju, to nasze pieniądze wspomogą przedsiębiorcę zagranicznego.

 

Gdy o tym mowa, od razu wiele osób zacznie pytać – jakie telewizory lub telefony komórkowe produkowane są przez polskie firmy? Wtedy schodzimy z tej podniosłej teorii na ziemie. Ci co jednak zdecydują się na pewną refleksje, to po kilku minutach spaceru po sieci handlowej zauważą, że w przypadku wielu asortymentów jest wybór.

 

Chociażby w przypadku wyrobów czekoladowych, które wysokiej jakości produkują Polacy. Stąd też zanim kupimy czekoladę znanego niemieckiego producenta zastanówmy się, czy nie lepiej wesprzeć miejsca pracy w naszym kraju.

 

Produkty wyprodukowane w Polsce powinny posiadać kod kreskowy rozpoczynający się od cyfr – 0 590. Należy jednak pamiętać, że posiadanie go nie daje i tak stu procentowej pewności, że kupujemy asortyment wyprodukowany w naszym kraju, stąd też warto przyjrzeć się bliżej etykiecie.

 

Gdy mowa o patriotyzmie gospodarczym pojawia się też kwestia, czy powinno się robić zakupy w dużych zagranicznych sieciach handlowych. Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informację, że nie do końca rzetelnie rozliczają się oni ze swoich dochodów z polskimi organami podatkowymi. Zdaje sobie jednak sprawę, że w dzisiejszej dobie nawoływanie do niekupowania w tych sieciach przez wiele osób nie było by odebrane poważnie. Z tego powodu zachęcam te osoby, które mają taką możliwość, do rozważenia udania się w ramach świątecznych zakupów na ulicę starówki i okolic swoich miast. Być może wybierzecie tam tylko jeden prezent, ale dacie zarobić lokalnemu kupcowi. 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.