Jesteś tutaj: Home

Statystyka pozwala zobrazować stan epidemii, ale traktujmy ją z dystansem

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 05 maj 2020 18:20

Codziennie w przestrzenni publicznej pojawiają się oficjalne informacje o kolejnych zakażeniach, o coraz większej liczbie ozdrowieńców, co jest dobrą informacją, też co jakiś czas słyszymy o zgonach spowodowanych przez COVID-19. Odpowiednia interpelacja tych danych pozwala nam zobaczyć, że powoli spada liczba chorych w naszym województwie – do statystyk musimy podchodzić jednak z dystansem.

 

W poniedziałek media pisały o śmierci 79-letniej siostry zakonnej Chełmna. W ubiegłym tygodniu okazało się, że na koronawirusa zachorowało ponad 40 sióstr, które na co dzień opiekowały się osobami psychicznie chorymi. W oficjalnej statystyce tego zgonu jeszcze nie ma, zapewne zostanie on ujęty dopiero za kilka dni po potwierdzeniu właściwej przyczyny zgonu. Na chwilę obecną mamy w kujawsko-pomorskim potwierdzonych 30 zgonów, choć musimy się spodziewać, że może ich być 31 z uwagi na wczorajszą informację. W momencie potwierdzenia zgonu siostry ujmiemy ją w naszych statystykach od poniedziałku, a nie od dnia ujęcia jej w oficjalnej statystyce.

 

 

 

Wczoraj rano mieliśmy natomiast informacje o śmierci mieszkanki Białych Błot, którą uznano za zmarłą z powodu COVID-19. Wieczorem Sanepid poinformował, że popełniono błąd i omyłkowo uznano tę osobę za zmarłą z powodu COVID-19. Przy okazji tamtego komunikatu dowiadujemy się , że kobieta zmarła w sobotę 2 maja, choć ze statystyki publikowanej w mediach wynikać mogło, że nastąpiło to w poniedziałek.

 

Zrozumieć trzeba, że raportowanie o liczbie zgonów spowodowanych przez COVID-19 wymaga precyzji, stąd też informacje otrzymujemy z opóźnieniem, przez co w mojej opinii na dane statystyczne należy patrzeć bardziej całościowo, wówczas mogą nam zobrazować pewne tendencję.

 

W Polsce potwierdzono ponad 14 tys.zachorowań na COVID-19, z tego 561 w województwie kujawsko-pomorskim. Jak przyznaje jednak minister zdrowia Łukasz Szumowski, z racji tego, że wiele osób jest bezobjawowych, może być chorych w praktyce 20-30 tys. osób.

 

Codziennie aktualizowane wykresy dostępne są w zakładce: COVID-19 - dane statystyczne

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja