Jesteś tutaj: Home

Osocze ozdrowieńców pomagać może w leczeniu COVID-19. Eksperymentalne leczenie także w kujawsko-pomorskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 21 kwiecień 2020 20:54

Za zgodą Ministerstwa Zdrowia od połowy kwietnia pobierane jest osocze od osób wyleczonych z koronawirusa. Pobrane osocze podawane osobom chorym zawiera przeciwciała, które mogą pomóc wyleczyć się z COVID-19. Na świecie są potwierdzone przypadki wyleczenia, choć cały czas jest to terapia eksperymentalna, z uwagi na ubogie doniesienia naukowe.

- Rozpoczął się proce związany z leczeniem osoczem pobranym od osób już ozdrowiałych. Wykorzystujemy to na potrzeby leczenia osób przebywających w naszych kujawsko-pomorskich szpitalach – informuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Główną rolę w tym procesie realizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, gdzie osocze jest pobierane. Osocze pobierane jest dobrowolnie i jest podobne do procesu oddawania krwi, choć nieco dłuższe. Osocze w RCKiK oddawać można także w okresie, gdy nie panuje epidemia, jest to bowiem standardowa procedura.

 

Są potwierdzone przypadki wyleczenia osoczem również z innych chorób zakaźnych. Panuje wśród naukowców przekonanie, że podawanie chorym osocza osób które wyzdrowiały, może wspomagać prowadzone leczenie.

 

Leczenie osoczem stosowane jest również w innych polskich województwach.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja