Jesteś tutaj: Home

Północna obwodnica Bydgoszczy w ramach drogi ekspresowej S-5 otwarta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 styczeń 2020 14:50
Węzeł Aleksandrowo Węzeł Aleksandrowo Fot: Gmina Osielsko

Rzutem na taśmę, jeszcze przed końcem 2019 roku, został udostępniony kierowcom odcinek drogi ekspresowej S-5 Tryszczyn / Bydgoszcz Smukała – Aleksandrowo / Bydgoszcz Północ. Jest to drugi z otwartych odcinków w kujawsko-pomorskim, bowiem jeszcze przed Bożym Narodzeniem otwarto odcinek od granicy województwa wielkopolskiego do Jaroszewa / Żnin Północ.

 

Otwarcie nastąpiło bez większych ceregieli, po godzinie 14:00 w mediach społecznościowych o otwarciu poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, w praktyce odcinek otwarto dopiero w okolicach godziny 17:00.

 

Odcinek liczy blisko 15 km, w ramach jego przebiegu znajdują się dwa pracochłonne obiekty inżynieryjne jak most nad Brdą w okolicach Tryszczyna i wiadukt nad torami kolejowymi w Maksymilianowie. Co warto powiedzieć o tym odcinku, to otwarto go pół roku przed czasem, bowiem z powodów administracyjnych i trudności z wydaniem decyzji ZRID na części przebiegającej nad torami, termin ukończenia przewidziano w połowie 2020 roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm Intercor i Trakcja.

 

 

Przez najbliższe tygodnie nie spodziewajmy się jednak otwarcia kolejnych odcinków drogi S-5. Odcinek od Tryszczyna do Białych Błot (zachodnia obwodnica Bydgoszczy) wykonano dopiero w około 60%, podobne zaawansowanie ma odcinek od Jaroszewa do Szubina. Natomiast w przypadku pozostałych trzech odcinków, realizowanych przez włoską firmę wyrzuconą z placu budowy, trwa obecnie poszukiwanie nowych wykonawców. Odcinek Białe Błota – Szubin wykonano w blisko 40%, natomiast pozostałe dwa na północ od Aleksandrowa w około 20%.

 

Na tym zdjęciu widać jak za węzłem Aleksandrowo kończy się droga. Zaawansowanie rzeczowe odcinka Aleksandorowo - Dworzyskowo to tylko około 20% / Fot: Gmina Osielsko.

 

Maksymilianowo / Fot: Gmina Osielsko

 

 

Tak się zmieniał przez ostatnie 2 lata węzeł Tryszczyn:

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 09.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –280

- liczba osób hospitalizowanych – 201
- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8827

- liczba osób objętych nadzorem – 639

- liczba pobranych próbek – 5834

- liczba ozdrowieńców - 11

- liczba zgonów – 6

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam