Jesteś tutaj: Home

Z 60% bonifikaty korzysta mniej niż co czwarty bydgoszczanin, któremu przysługuje do tego prawo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 grudzień 2019 16:09

Od 2019 roku zniesione zostało w polskim prawie użytkowanie wieczyste. Przyjęte przez parlament prawo zakłada automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego na własność – właściciele będą zobowiązani spłacić część wartości nieruchomości samorządom lub państwu w ratach przez 20 lat, istnieje też możliwość przekształcenia przy wniesieniu opłaty jednorazowej, wówczas przysługuje bonifikata.

W Bydgoszczy Rada Miasta ustaliła, że bonifikata dla nieruchomości miejskich oraz Skarbu Państwa wyniesie 60%, w przypadku wniesienia jednorazowej opłaty. Radni PiS-u chcieli, aby bonifikata wyniosła 98%.

 

W ubiegłym tygodniu, na wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiono na sesji Rady Miasta informacje o stanie przekształceń wieczystych. Na dzisiaj nie można procesu jeszcze podsumowywać, bowiem m.in. z powodu nowelizowania przepisów, nie uda się zamknąć go przed końcem roku. W Bydgoszczy wydano do tej pory 55% zaświadczeń dotyczących przekształceń wieczystych.

 

W przypadku 21,36% nieruchomości wydano zaświadczenie o chęci jednorazowego wniesienia opłaty z bonifikatą 60%, natomiast aż 77,82% mieszkańców, którym przysługiwało takie prawo, z bonifikaty nie skorzystało. W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa, których w Bydgoszczy jest znacznie mniej stosunek ten wynosi 24,09% do 74,77%. Oznacza to, że z bonifikaty skorzystano w mniej niż co czwartym przypadku, co daje około 500 nieruchomości.

 

Średnia opłata jednorazowa z bonifikatą dla mieszkań wynosi 451 zł, ale rozpiętość stawek jest różna od 1 zł do ponad 10 tys. zł. W przypadku domków jednorodzinnych to średni koszt jednorazowego przekształcenia to 7,6 tys. zł.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 07.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 264

- liczba osób hospitalizowanych, podejrzanych o zakażenie/potwierdzonych – 207

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 747

- liczba pobranych próbek – 5020

- liczba zgonów – 2

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam