Jesteś tutaj: Home

Na miesiąc przed bydgoskim Świętem Niepodległości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 grudzień 2019 12:40
Na miesiąc przed bydgoskim Świętem Niepodległości Fot: K-PUWOJ

Do setnej rocznicy wydarzeń z 20 i 22 stycznia 1920 roku pozostał już niespełna miesiąc. Od kilku dni budynek Urzędu Wojewódzkiego zdobi okolicznościowy baner, natomiast przed tygodniem bydgoscy radni uchwalili ,,Rok 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski”.

 

20 stycznia na Stary Rynek w Bydgoszczy wkroczyły wojska polskie, tym samym kończąc okres 148 pruskiej okupacji tej ziemi. 22 stycznia do Bydgoszczy przyjechał głównodowodzący wojsk wielkopolskich gen. Józef Dowbor-Muśnicki, w którego towarzystwie minister Leon Janta-Połczyński oficjalnie przyłączył Bydgoszcz do Polski i do województwa wielkopolskiego. Wspomnieć warto też o 19 stycznia, gdy niemiecki nadburmistrz Hugo Wolf oficjalnie przekazał klucze do miasta Janowi Maciaszkowi, którego Naczelna Rada Ludowa wskazała jako pierwszego polskiego, komisarycznego prezydenta Bydgoszczy.

 

W ramach uchwalonego roku 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski planowane są wydarzenia przez cały rok, choć z uwagi na symbolikę, najwięcej będzie się działo w styczniu, czyli już niedługo.

 

W ubiegłą środę radni przyjęli również uchwałę nadającą im. Leona Janty-Połczyńskiego dla bulwarów od mostu Bernardyńskiego do alei Stefana Wyszyńskiego (bulwar północny Brdy).

Natomiast na Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach programu Nieodległa zawisnął baner przypominający o setnej rocznicy oraz upamiętniający trzy postacie: gen. Józefa Dowbor-Musnickiego, Jana Biziela oraz Jana Maciaszka.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 09.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –280

- liczba osób hospitalizowanych – 201
- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8827

- liczba osób objętych nadzorem – 639

- liczba pobranych próbek – 5834

- liczba ozdrowieńców - 11

- liczba zgonów – 6

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam