Jesteś tutaj: Home

Kobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 listopad 2019 11:58
Kobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału Fot: Kancelaria Senatu

Do tej pory Senat znajdował się w polskim parlamentaryzmie w cieniu Sejmu. Rozstrzygnięcia wyborcze i wybór na marszałka przedstawiciela opozycji sprawia, że w najbliższych latach Senat może odgrywać dość istotną rolę w stanowieniu prawa w Polsce. Rozmawiamy z bydgoskim senatorem Andrzejem Kobiakiem.

 

W kampanii wyborczej senator Andrzej Kobiak zapowiedział przygotowanie w nowej kadencji trzech projektów ustaw - Myślę, że jedną z pierwszych decyzji klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, czyli Koalicji Obywatelskiej, będzie podjecie decyzji o powołaniu specjalnego zespołu prawników, którzy będą pomagali w pisaniu ustaw. Te ustawy, które zapowiadałem, będę chciał doprowadzić do finału, czyli do złożenia projektu i przegłosowania przez Senat. Myślę, że w ciągu najbliższego roku.

 

Pierwsza ustawa zaproponowana przez senatora to stworzenie od postaw prawa dotyczącego zatrudniania osób niepełnosprawnych. Senator w kampanii wskazywał, że ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych nie nadążają za rozwojem gospodarczym, stąd też należy w nowej ustawie je powiązać chociażby z płacą minimalną. Druga propozycja senatora to tzw. pakiet samorządowy w Senacie, czyli utworzenie specjalnej Ławy Samorządowej, na której zasiadaliby przedstawiciele samorządów, aby mieli wpływ na tworzenie prawa, które bezpośrednio dotyczy samorządów. Senator chce również umożliwić przedsiębiorcom przekazywanie 1% podatku CIT na zakup dzieł sztuki bądź wspieranie działalności kulturalnej.

 

Kadencja została zainaugurowana we wtorek, podczas przemówienia w Sejmie prezydent RP Andrzej Duda apelował, aby język debaty w kolejnych latach nie był radykalny, aby spór odbywał się we wzajemnym poszanowaniu. O odniesienie się do tego apelu poprosiliśmy senatora Kobiaka - Marzę od samego początku, jak jestem w parlamencie, rzeczywiście wszelkie radykalizmy są szkodliwe - dialog to jest to co powinno nas łączyć, nawet jeżeli się różnimy w poglądach, to umiejętność rozmowy to jest rzecz najważniejsza. Parlament to miejsce, gdzie powinniśmy wymieniać się poglądami, nawet sprzecznymi, ale w sposób w taki jaki zasługuje na parlamentarzystę polskiego.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy