Jesteś tutaj: Home

Olszewski pyta rząd o działania naprawcze przy budowie drogi ekspresowej S-5

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 wrzesień 2019 19:53
Olszewski pyta rząd o działania naprawcze przy budowie drogi ekspresowej S-5 Archiwum

Odcinek Szubin – Żnin drogi ekspresowej S-5 według harmonogramy powinien być oddany do użytku za nieco ponad 2 tygodnie. Tak się jednak nie stanie, bowiem niewiele ponad połowę koniecznych prac. Poseł Paweł Olszewski pyta rząd o program naprawczy.

 

Dzisiejsza konferencja prasowa posła Olszewskiego oraz przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy Moniki Matowskiej-Gulczyńskiej była pokłosiem środowej sesji Rady Miasta, na którą zaproszono regionalnego dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przewodnicząca Matowska-Gulczyńska wyraziła ubolewanie, iż do tej pory rzeczą normalną były cykliczne wizyty przedstawiciela GDDKiA, który przedstawiał radnym informacje co dzieje się z drogami S-5 i S-10 W ostatnich miesiącach z tym pojawił się problem, w maju gościł rzecznik prasowy, a wczoraj nie pojawił się już nikt. Zdaniem Matowskiej GDDKiA zaczęła unikać bydgoskiego samorządu od momentu, gdy wokół budowy drogi S-5 zaczęły pojawiać się widoczne przez opinie publiczną problemy.

 

Obecnie na trzech odcinkach trwa wyłanianie nowego wykonawcy, po zerwaniu umowy z włoską firmą  - S-5 to nie są problemy tylko na trzech odcinkach, które będą realizowane przez włoską firmę. Ja wielokrotnie zabierałem głos w sprawie S-5 i S-10. Na posiedzeniu Sejmu, jakiś rok temu, w punkcie pt. ,,pytania w sprawach bieżących do rządu”, również alarmowałem, że zaraz pojawią się gigantyczne problemy na S-5. Wówczas jeden z wiceministrów infrastruktury powiedział, żebym nie panikował – mówił poseł Paweł Olszewski - Co jest powodem takiego stanu rzeczy, że od stycznia 2019 roku do końca sierpnia zaawansowanie na odcinku Szubin – Żnin wzrosło zaledwie o 2%. 14 października jest termin zakończenia tego odcinka, a poziom zaangażowania rzeczowego jest na poziomie 59%, jak na tacy widać, że ma fizycznej możliwości, nie ma realnych szans na to, aby ten odcinek został skończony.

 

Przedstawiciel GDDKiA na Radę Miasta Bydgoszczy nie dotarł, ale przysłał radnym pismo, z którego wynika, że istnieje szansa na oddanie w bieżącym roku dwóch odcinków: Tryszczyn – Aleksandrowo (zaawansowanie rzeczowe 75%, widoczne są dość duże prace budowlane) oraz być może Żnin – województwo wielkopolskie, gdzie zaawansowane rzeczowe wynosi 89%.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów