Jesteś tutaj: Home

Dwupartyjny podział mandatów jest prawdopodobny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 05 sierpień 2019 16:23

Cały czas nie znamy oficjalnej daty wyborów parlamentarnych, nieoficjalnie mówi się o dacie 13 października, póki co musimy czekać na ogłoszenie terminu wyborów przez prezydenta Andrzeja Dudę. Istnieje prawdopodobieństwo, że mandaty podzielą między sobą PiS i Koalicja Obywatelska. Pierwszy raz może się zdarzyć, że w naszym okręgu jeden komitet wprowadzi nawet 7 posłów.

 

W ubiegłym tygodniu prawie całą swoją listę zaprezentowała Koalicja, wstępnie planował też PiS, ale jak się dowiadujemy do dzisiaj nie ma ostatecznej decyzji co całej listy tego ugrupowania w okręgu bydgoskim.

 

W przestrzenni publicznej pojawiają się sondaże. Dla nas najciekawsze są zawsze badania dotyczące bezpośrednio sytuacji w okręgu bydgoskim. Wczorajsze badania ujawnione przez Marcia Palade wskazują, że PiS może liczyć na 40% poparcia, co dać może od 5 do 7 mandatów. Koalicja Obywatelska z poparciem 34% może liczyć na przedział mandatów 4-6. Dużo zależeć będzie od tego, czy w podziale mandatów znajdzie się trzeci komitet. Według Palade Lewica może liczyć na 12% co dać może 1-2 mandaty. Łącznie w okręgu bydgoskim wybierzemy 12 posłów.

 

Wynik Lewicy może być gorszy po ostatnich roszadach pomiędzy SLD i PO, nie można też wykluczyć poparcia dla KO ze strony byłego europosła Janusza Zemke. Lewica jako koalicyjny komitet musi w skali kraju przekroczyć 8% próg wyborczy, co nie jest takie pewne. Tak samo istnieje prawdopodobieństwo, że progu nie przekroczy PSL.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja