Jesteś tutaj: Home

Wspólny bilet - wszystko rozchodzi się o pieniądze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 15 kwiecień 2019 13:01

Kilka lat temu w województwie kujawsko-pomorskim próbowano wdrożyć przy udziale funduszy unijnych integrację taryfową. Projekt okazał się jednak zbyt ambitny. Od kilku miesięcy już na szczeblu krajowym ,,wspólny bilet" wdraża Ministerstwo Infrastruktury, póki co ta inicjatywa omija jednak nasze województwo.

 

Wspólny bilet, czyli taryfa degresyjna oficjalnie wystartowały 9 grudnia, jako współpraca PKP Intercity z przewoźnikami regionalnymi, w tym z Przewozami Regionalnymi. Taryfa nie obejmuje jednak wszystkich województw. Dzisiaj na sejmiku pytał o to radny Jerzy Gawęda z PiS - Usługa tzw. biletu degresywnego może być szczególnie atrakcyjna dla pasażerów podróżujących na dalsze odległości. Rozwój zintegrowanego biletu jest też ważny dlatego, iż wielu mieszkańców bywa zdezorientowana w kwestii honorowania biletu w jednym pociągu, a drugim nie. Pasażer chce tylko dojechać z punktu A do punktu B. Usługa wspólnego biletu nie działa w całej Polsce. Jak wynika z informacji medialnych Województwo Kujawsko-Pomorskie było zainteresowane przystąpieniem do inicjatywy, ale na chwilę obecną jeszcze nie przystąpiło.

 

- To nie jest tak, że się nie włączamy jako województwo i po części organizator przewozów, jest wręcz przeciwnie - odniósł się do wystąpienia marszałek Piotr Całbecki, który wskazał, że cały czas toczą się negocjacje dotyczące aspektów finansowych - W przypadku biletu ulgowego dla osoby niepełnosprawnej koszty pokrywa województwo.

 

Marszałek podsumował - Podstawowy efekt w postaci włączenia się przewoźników Przewozôw Regionalnych i Arrivy został zrealizowany.

 

Na dzisiaj miasta z województwa kujawsko-pomorskiego w taryfie ,,wspólnego biletu" nie są ujęte.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)