Jesteś tutaj: Home

Upamiętnienie wielkiego Polaka i Amerykanina w 20. lecie Polski w NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 marzec 2019 00:08
Upamiętnienie wielkiego Polaka i Amerykanina w 20. lecie Polski w NATO Fot: UMB Wideo: Bogusław Białas

12 marca 1999 roku w Bibliotece Harry'ego Trumana w Missouri, w tym samym miejscu, gdzie 50 lat wcześniej ogłoszono powstanie Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), ministrowie spraw zagranicznych Polski, Węgier i Czech podpisali oficjalną ratyfikację wstąpienia do NATO. Polskę reprezentował minister Bronisław Geremek. Dzisiaj od tego dziejowe wydarzenia mija 20 lat.

W przeddzień 20. rocznicy wstąpienia Polski NATO, w Bydgoszczy, nazywanej często polską stolicą NATO odbyła się uroczystość odsłonięcia dębu profesora Uniwersytetu Columbia oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa Zbigniewa Brzezińskiego. To jego zaangażowaniu przypisuje się roszczenie NATO o Polskę, Węgry i Czechy. Prof. Brzeziński był doradcą amerykańskich prezydentów: Jimmy'ego Cartera, Lyndona Johnsona oraz Johna F. Kennedy'ego. Jako politolog odegrał ważną rolę w normalizacji stosunków Stanów Zjednoczonych z Chińską Republiką Ludową, a także doprowadzeniem do pokoju pomiędzy Egiptem i Izraelem. Wspierał ruch Solidarności w Polsce, później lobbował zaś za naszym wejściem do NATO. Zmarł 26 maja 2017 roku w Falls Church.

 

Dąb prof. Zbigniewa Brzezińskiego został odsłonięty w Alei Ossolińskich. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego oraz działających w Bydgoszczy jednostek NATO.

 

- Jakże to ważna data dla nas, kiedy zostaliśmy uznani jako kraj jako demokracja, za kraj w którym obowiązują te standardy, które są standardami Europy Zachodniej. Stworzyliśmy warunki militarne i polityczne, aby stać się częścią rodziny NATO, aby korzystać z jej ochrony, ale także samemu uczestniczyć w tych wydarzeniach, w których NATO się organizuje, aby w innych krajach wprowadzać zasady pokoju i demokracji – mówił prezydent Rafał Bruski - To wielki Polak, który przez swoją działalność polityczną, strategiczną, dwoma sercami polskim i amerykańskim dążył do tego, aby nawiązać współpracę i pomagać Polsce, wbrew niektórym politykom, którzy dążyli wciąż, abyśmy byli w kręgu wschodniego sąsiada.

 

- Pamiętajmy, że jest to też czas, w którym NATO obchodzi swoją 70. rocznicę istnienia. Od momentu powołania 4 sierpnia 1949 roku sojusz powiększył się z 12 krajów członkowskich do 29 obecnie – przypomniał dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. Wilhelm Grün - Po zakończeniu zimnej wojny, zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, w NATO rozpoczęto dyskusję o kontynuacji rozszerzenia sojuszu w kierunku wschodnim. W 1999 roku w trakcie Szczytu Waszyngtońskiego Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do NATO. Polska ma swój znaczący wkład we wszystkie misje sojuszu od 1999 roku.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów