Jesteś tutaj: Home

Kolejne podejście do budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Focha

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 luty 2019 07:27
Kolejne podejście do budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Focha Fot: Paweł Zielke

Ratusz nadal jest zainteresowany przedłużeniem traktu rowerowego, który powstał w ostatnim czasie wzdłuż Grunwaldzkiej do ronda Grunwaldzkiego, w kierunku starówki. Rozpisany został ponownie przetarg na wykonanie tego zadania oraz zbudowanie nieopodal Placu Teatralnego pierwszego w Bydgoszczy ,,przystanku wiedeńskiego”.

Pojęcie ,,przystanku wiedeńskiego” zakłada podniesienie jezdni, w taki sposób, aby wymuszać na kierowcach zwolnienie w strefie, w której mogą wsiadać lub wysiadać pasażerowie tramwajów.

 

Realizację tej inwestycji oraz budowę ścieżki rowerowej wzdłuż Focha, od ronda Grunwaldzkiego, zaplanowano już w ubiegłym roku. Postępowanie przetargowe prowadzone w ostatnich tygodniach 2018 roku zostało jednak unieważnione z powodu braku wykonawców. Zadanie jest nadal aktualne, dlatego rozpisano nowe postępowanie.

 

Po stronie północnej od ronda Grunwaldzkiego mamy już ścieżkę rowerową biegnącą przez skrzyżowanie z ulicą Królowej Jadwigi, aż do ulicy Garbary, a następnie odcinek traktu pieszo-rowerowego. Plany zakładają, aby na wysokości Opery Nova powstał zjazd dla rowerów w kierunku ulicy Marcinkowskiego, przez co sprawną komunikację z rondem Grunwaldzkim zyska Śródmieście. Obecnie rowerzyści muszą znosić rowery, co nie jest zbyt rozwiązane.

Po stronie południowej planuje się budowę traktu rowerowego od ronda Grunwaldzkiego, poprzez skrzyżowanie z ulicą Czartoryskiego, a następnie budowę pochylni nieopodal Opery Nova, która pozwoli rowerzystą wygodnie zjechać na bulwary prezydenta Narutowicza, czyli nabrzeże nieopodal Opery Nova. Tam wyznaczony będzie trakt dla rowerów biegnący, aż do ulicy Mostowej.

Koncepcja budowy zjazdów rowerowych z ulicy Focha w kierunku nabrzeża Narutowicza (na dole) oraz ulicy Marcinowskiego (na górze) / materiał przetargowy

 

Na wysokości pochylni umożliwiających zjazdy na nabrzeże Narutowicza oraz w ulicę Marcinkowskiego, powstanie przejazd rowerowy przecinający ulicę Focha oraz tory tramwajowe. Inwestycje planuje się ukończyć na jesień. W dalszych planach znajduje się też przebudowa skrzyżowania Focha z ulicami Mostową i Gdańską, aby stało się bardziej atrakcyjne dla rowerzystów.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 29.03.2020 r.:

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 47. 

- liczba osób hospitalizowanych – 79.

- skumulowana liczba osób w kwarantannie – 7783.

- liczba osób objętych nadzorem – 1614.

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP