Jesteś tutaj: Home

W opozycji można obiecywać wszystko

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 luty 2019 07:18

W ostatnim czasie środowisko Kukiz15, w tym poseł Paweł Skutecki obiecują podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, co sprawiłoby iż większość Polaków nie płaciłoby podatku dochodowego. Jednocześnie krytykowany jest rząd, że tego postulatu nie realizuje. Obiecywać jednak jest łatwo, w sytuacji gdy się za nic nie odpowiada. Uczciwie byłoby powiedzieć jednak też o skutkach takiej decyzji.

 

Wróćmy na chwilę do kampanii samorządowej, w której Skutecki ubiegał się o fotel prezydenta Bydgoszczy. Zarejestrowano również do Rady Miasta listę pod szyldem Kukiz15. Co wówczas obiecano? - sztandarowym projektem była budowa największego w Polsce aquaparku. Proponowany w 2010 roku przez prezydenta Dombrowicza aqupark miał kosztował przeszło 100 mln zł. Uwzględniając inflację i wzrost kosztów, a także chęć budowy największego parku w Polsce to możemy mówić już o kwotach 200 mln a może 250 mln, czy nawet więcej. Obiecano również odkup większościowego pakietu w Porcie Lotniczym oraz budowę zachodniej pierzei Starego Rynku, co generowałoby kolejne wydatki.

 

Powróćmy jednak teraz do kwoty wolnej od podatku. Dzisiaj budżet Bydgoszczy w około 1/4 opiera się o wpływy z podatku dochodowego – na 2019 rok zaplanowano wpływy z tego tytułu na poziomie 529 mln zł. Z racji tego że w przypadku kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł, większość bydgoszczan podatku dochodowego by nie płaciła, to trzeba szacować, że ten wpływ do budżetu miasta stopniałby o więcej niż połowę. Powiedzmy o około 400 mln zł, w praktyce tegoroczny plan inwestycyjny trzeba by okroić o połowę.

 

Politycy Kukiza chcieli w kampanii jednak budować dodatkowo największy w Polsce aquapark, co nie przeszkadza im jednak obiecywać obcięcia wpływów dla samorządów.

 

Uczciwy polityk mówiąc o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, powinien też powiedzieć, że doprowadzi to do obniżenia wpływów samorządów Jeżeli tego nie czyni, to traktuje swoich odbiorców jak ciemną masę. Pytanie tylko – czy z powodu własnej niewiedzy czy zwykłego wyrachowania?

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa