Jesteś tutaj: Home

Radę Miasta czekać może dłuższa sytuacja patowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 styczeń 2019 20:15

W środę bydgoscy radni zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody w sprawie ustanowienia składów komisji stałych. Do czasu rozstrzygnięcia tego sporu prawnego będzie obowiązywać podział, według którego wszyscy radni są członkami wszystkich komisji. Z punktu widzenia praktycznego jest to mało efektywna sytuacja i dość problematyczna dla radnych.

- Pachnie to szalonym okresem niepewności – powiedział w trakcie sesji Rady Miasta mecenas Zbigniew Cichocki.

 

O powstałej sytuacji piszemy więcej - Bałagan w Radzie Miasta Bydgoszczy

 

Rada Miasta przyjęła w środę stanowisko (przy sprzeciwie radnych klubu PiS), iż wojewoda błędnie zinterpretował przepisy artykułu 21 ustawy o samorządzie gminnym, iż Rada Miasta nie ma prawa ograniczyć radnym możliwości zasiadania w maksymalnie czterech komisjach.

 

Mecenas Cichocki uprzedził jednak radnych, że dzisiaj na rozpatrzenie sprawy przez WSA czeka się 5-6 miesięcy. Od wyroku WSA przegrana strona będzie mogła się odwołać do Naczelnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, gdzie na sprawę czeka się kolejne 16-17 miesięcy. Na prawomocny wyrok poczekamy zatem jakieś 2 lata. A do tego czasu musimy się liczyć z sytuacją niepewności, o której wspomniał Cichocki.

 

Co z komisjami rewizyjną oraz skarg?

Wojewoda unieważnił uchwałę powołującą składy wszystkich komisji poza komisjami rewizyjną oraz komisją wniosków, skarg i petycji. Nie ma na dzisiaj jednoznacznej odpowiedzi czy unieważnienie tej uchwały dotyka również składów obu wspomnianych komisji. Oznacza to, że dzisiaj nie możemy jednoznacznie powiedzieć jacy dokładnie radni w niej zasiadają. Co może nieco skomplikować prace bydgoskiego samorządu.

 

 

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów