Jesteś tutaj: Home

Przy Jezuickiej powstaje Centrum Kreatywności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 styczeń 2019 07:54
Przy Jezuickiej powstaje Centrum Kreatywności Fot: www.interreg-central.eu

Bydgoszcz ma szansę utworzyć miejsce przyjazne dla start-up dla młodych krawców, a być może nawet projektantów młody. Kiedyś punty krawieckie w centrum miast były widokiem dość częstym dzisiaj to rzemiosło jest w odwrocie. W ramach projektu ,,Forget Heritage” powstaje w XIX wiecznej kamienicy przy ulicy Jezuickiej Centrum Kreatywności.

Obecnie trwają prace adaptacyjne obiektu, gdzie w przeszłości mieścił się sklep modowy. Przetarg na obsługę przestrzenni dla młodych rzemieślników (warsztatu technologicznego) wygrało Stowarzyszeni Pracownia. Będzie to pewien eksperyment w bydgoskich warunkach, za który kciuki trzymać będą również inne miasta uczestniczące w projekcie ,Forget Heritage”, finansowanym z Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Interreg.

 

Celem ,,Forget Heritage”, na forum którego stara się udzielać Bydgoszcz, jest nadawanie nowych form użyteczności opuszczonym budynkom, ale też ochrona dziedzictwa - Niewątpliwie wspólnym zjawiskiem, które udało nam się zaobserwować, są konflikty interesów w przypadku będących dziedzictwem budynków historycznych. Pojawia się wówczas dyskusja czy spełniać mają one swoje stare formy, czy też trzeba nadać im nowe funkcje i uczynić je atrakcyjniejszymi Wtedy trzeba szukać złotych środków. System prawny powinien generalnie tutaj pomagać, a nie przeszkadzać – wyjaśniła we wrześniu 2017 roku, Ilara Pittagula, reprezentująca w ,,Forget Heritage” włoskie miasto Genuę, podczas konferencji zorganizowanej w Bydgoszczy.

 

Przywracanie obumierającego rzemiosła jakim było krawiectwo staje się elementem ochrony dziedzictwa. W Bydgoszczy takie przedsięwzięcie w ramach ,,Forget Heritage” wdrażane jest pilotażowo. Jeżeli zakończy się sukcesem, to być może inne miasta biorące udział w projekcie postanowią skorzystać z naszych doświadczeń. Głównym celem ,,Forget Heritage” jest bowiem właśnie wymiana doświadczeń i uczenie się od siebie dobrych praktyk.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów