Jesteś tutaj: Home

O genezie 20 i 22 stycznia 1920 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 26 styczeń 2019 10:37
Generał Dowbor-Muśnicki w Bydgoszczy (22 stycznia 1920) Generał Dowbor-Muśnicki w Bydgoszczy (22 stycznia 1920)

W ubiegłą niedziele obchodziliśmy 99. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Stary Rynek, co oznaczało praktyczny powrót Bydgoszczy do Polski. Oficjalne uroczystości odbyły się 2 dni później, gdy do miasta przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Te dni kończyły długi cykl walki polskich bydgoszczan o niepodległą Polskę.

 

Genezę kolejno następujących zdarzeń prezentujemy w 5 minutowym materiale filmowym, który w przed rokiem opracowaliśmy na zlecenie Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej:

 

 

Materiał pokazuje w skrócie wydarzenia od 11 listopada 1918 roku, do stycznia 1920 roku, gdy Bydgoszcz ponownie stała się polskim miastem. Kilka tygodni temu obchodziliśmy 100. rocznicę wydarzeń z listopada 1918 roku, rozpoczynając obchody setnej rocznicy całego cyklu. Na początek grudnia przypadło stu lecie obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu, a przed Nowym Rokiem wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Kolejnym wydarzeniom staramy się towarzyszyć na naszych łamach.

 

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021