Jesteś tutaj: Home

W szkołach będą dyskutować o ,,mowie nienawiści”

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 styczeń 2019 07:29

Prezydent Bydgoszczy zapowiedział, że po feriach w bydgoskich szkołach przeprowadzone zostaną zajęcia dotyczące walce z ,,mową nienawiści”. Jest to odpowiedź na zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Bezpośrednio po feriach zimowych w bydgoskich szkołach odbędą się zajęcia, które poświęcone będą tolerancji i wzajemnemu szacunkowi. Podczas zajęć omawiany będzie m.in. temat mowy nienawiści oraz wyjaśnione zostanie jakie mogą być jej skutki. Ponadto młodzież dowie się jak temu zjawisku przeciwdziałać. Szkoły będą mogły organizować takie zajęcia w ramach: szkoleń, godzin wychowawczych, seminariów czy spotkań. Idea jest taka, aby każdy uczeń wziął w takich zajęciach aktywny udział – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

W dalszym czasie ratusz planuje przygotować seminaria dla pedagogów oraz debaty, które będą kierowane również do rodziców. Projekt koordynować będzie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Bydgoszczy.

 

Warto podkreślić, że chcemy, aby takie działania nie były prowadzone jednorazowo. Będą one realizowane w sposób ciągły. Systematyczne oddziaływanie na młodzież powoduje, że nawyki i umiejętność radzenia sobie z takimi problemami zostaną utrwalone, a uczestnicząc w takich spotkaniach może być ona w przyszłości odporna na tego typu komunikaty. Dzieci i młodzież będą potrafiły odpowiednio reagować na napotkane przypadki takich zachowań, ale będą także bardziej odporne na medialne przekazy, w których mowa nienawiści często się pojawia. Im większa będzie świadomość dzieci i młodzieży czego mogą się spodziewać i jak na takie sytuacje reagować, tym lepiej będą sobie radzić w przyszłości – czytamy w komunikacie ratusza.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.