Jesteś tutaj: Home

Zbliżamy się do świętowania dnia w którym Bydgoszcz ponownie stała się niepodległa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 styczeń 2019 07:10

W listopadzie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Bydgoszcz polskim miastem stała się jednak dopiero dobry rok później, o co przez kolejne miesiące toczyły się walki. W sobotę i w niedzielę będziemy świętować 99. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Użyta w tej publikacji grafika towarzyszyła obchodom 10. rocznicy powrotu do Macierzy w 1930 roku.

 

Obecnie w różnych miejscach naszego regionu świętowana jest 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego (w ostatni weekend w Szubinie, o czym pisaliśmy - Sto lat po tamtej pamiętnej bitwie o Szubin ), w które włączali się też bydgoszczanie, widząc w nim szansę na wyzwolenie Bydgoszczy spod panowania pruskiego. Sukces Powstania Wielkopolskiego miał istotny wpływ na rozstrzygnięcia Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku, na mocy którego Bydgoszcz miała stać się częścią Polski. Wielu niemieckich działaczy do końca wierzyło, że Bydgoszcz pozostanie niemiecka. Dopiero ratyfikowanie przez Niemców Traktatu Wersalskiego 10 stycznia 1920 roku jednoznacznie musiało ich przekonać, że Bydgoszcz będzie polskim miastem. 20 stycznia 1920 roku na Stary Rynek wkroczyły pierwsze oddziały gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego Powstania Wielkopolskiego. Sam generał przybył 22 stycznia, gdy obecny minister Leona Janta-Połczyński oficjalnie włączył Bydgoszcz do II Rzeczypospolitej. Niektórzy się spierają, która z tych dat była ważniejsza.

 

Uroczystości 99. rocznicy zaplanowane były na sobotę i niedzielę, z uwagi na przypadającą na ten dzień żałobę narodową spowodowaną zamordowaniem prezydenta Gdańska, wszystko ograniczy się do niedzielnych uroczystości oficjalnych, które rozpoczną się o godzinie 11:00 Mszą Świętą  w Katedrze Bydgoskiej, po której nastąpi przemarsz na Plac Wolności.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 07.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 264

- liczba osób hospitalizowanych, podejrzanych o zakażenie/potwierdzonych – 207

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 747

- liczba pobranych próbek – 5020

- liczba zgonów – 2

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam