Jesteś tutaj: Home

WOŚP przekroczył miliard. Tragedia na zakończenie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 13 styczeń 2019 21:44
Światełko do nieba w Warszawie Światełko do nieba w Warszawie Fot: Igor Kohutnicki

Nie tak miało być – 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapamiętany będzie z powodu napaści nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Samorządowiec był reanimowany, jego stan jest ciężki. Kilkadziesiąt minut wcześniej WOŚP mógł się cieszyć z przełomowego osiągnięcia.

 

Wszystko wskazywało na to, że najważniejszą informacją będzie przekroczenie miliarda zebranych złotych. Tyle udało się zebrać w ramach 27 edycji WOŚP. Po godzinie 19 zadeklarowana była już kwota 50 mln zł, dzięki której udało się przekroczyć miliard. Na chwilę obecną (przed 22:00) jest to już ponad 66 mln zł.

 

O godzinie 20:00 w całej Polsce odbywało się tradycyjne Światełko do nieba. Postanowiono odejść od sztucznych ogni, na rzecz bardziej przyjaznych dla zwierząt pokazów laserowych. Bydgoszcz się w tym wyłamała i mieliśmy nad Brdą pokaz fajerwerków.

 

W Gdańsku tuż przed Światełkiem do nieba prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany na scenie nożem. Ostatecznie w tym mieście Światełka do nieba nie było, przez kilkadziesiąt minut samorządowiec był reanimowany. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jego stan jest bardzo ciężki. Sprawca został zatrzymany.

 

Dzieje się to w środkowej Europie, w Polsce. W Polsce, która słynęła z tego że była krajem, który wymyślił wolność, wymyślił solidarność w XX wieku. Wymyślił wolność dla innych krajów. Wymyślił, że bez przemocy możemy myśleć o naszej wolności. W tym kraju tak się zakręciliśmy od 3 lat. Tak strasznie się zakręciliśmy, że nie możemy uszanować nawet takiego dnia, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tak się zakręciliśmy nawzajem, niewiarygodnie, tak się wzięliśmy za łby. A mówimy „grajmy bez focha”. Mając żale, mając swoje pretensje, mając swoje bóle, targniemy się z nożem na drugą osobę. To jest momentami dziki kraj. Nie róbcie tego. Nie można przemocą walczyć z przemocą. Weźcie to sobie do serca w tym dzisiejszym dniu, kiedy robimy tak nieprawdopodobne rzeczy, kiedy chcemy być ze sobą, kiedy ktoś o nas w sposób niemal nazistowski opowiada, że jesteśmy armią ludzi z plasteliny. Ludzi złych, niedobrych ludzi, którzy mają w sobie nieprawdopodobny jad. Że robimy tylko zło. Robimy kupę dobra. Miliard złotych przed momentem pękło. Tu w tym miejscu w Warszawie - mówią o tym na cały świat – napisał w oświadczeniu dyrygent WOŚP Jerzy Owsiak.

 

Aktualizacja:

Według szacunków z północy w trakcie 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się uzbierać ponad 92 mln zł. Ta kwota będzie jednak dalej rosła.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.