Jesteś tutaj: Home

Adam Małysz w studiu TVP Sport o innowacyjnym pomyśle bydgoskiej firmy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 07 styczeń 2019 00:04

W niedzielę w Austrii odbywały się ostatnie zawody 67. Turnieju Czterech Skoczni, konkurs w Bischofshofen od rana był zagrożony z powodu niesprzyjającej aury. Przed rozpoczęciem zawodów  legenda polskich skoków Adam Małysz powiedział, że jest szansa, że w przyszłości pogoda nie będzie w takim stopniu utrudniać przeprowadzania zawodów.

 

Adam Małysz w studiu TVP Sport powiedział, że polska firma pracuje nad innowacjami, które pozwolą ochronić zeskok skoczni przed opadami śniegu i deszczu, które stanowią zawsze duże zagrożenie dla skoczków. Śnieg i deszcz zamarzając na zeskoku obniża prędkość skoczków i naraża ich na niebezpieczeństwo. Polegałoby to na montowaniu na zeskoku skoczni częściowego zadaszenia.

 

Chodzi o pracownie architektoniczną Archigeum z Bydgoszczy. Architektom udało się już uzyskać dotację z Unii Europejskiej, za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji, na opracowanie specjalnego szkła.

 

Nie jest to pierwsze zaangażowanie Archigeum w dyscyplinę sportu jaką są skoki narciarskie. Wcześniej opracowali oni na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanym koncepcje modernizację Kompleksu Małej i Średniej Krokwi, łącznie chodzi o pięć skoczni narciarskich. W październiku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przeznaczy na ten cel 50 mln zł.

 

Obecnie przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy trwa rewitalizacja wieżowca Eltry, której projekt opracowała pracownia Archigeum.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj