Jesteś tutaj: Home

Mogło dojść do wykorzystania funkcji publicznej w partyjnej grze

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 06 styczeń 2019 19:36

W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiła się informacja o wynikach kontroli w bydgoskim oddziale WIORiN – stwierdzone nieprawidłowości to jedna sprawa, ale większy niepokój powinny budzić okoliczności towarzyszące, z których wypłynąć może podejrzenie, iż do wewnętrznej gry w obozie Zjednoczonej Prawicy, wykorzystano instytucje państwowe. Za tym idzie podejrzenie, że mogło dojść do nadużycia kompetencji przez wojewodę.

 

Na temat wyników kontroli piszemy więcej - Wojna w obozie Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej otwarta

 

Kontrola została wszczęta w okresie, gdy w obozie Zjednoczonej Prawicy dyskutowano o tym, kto uzyska poparcie w wyborach na prezydenta Inowrocławia. Pod uwagę brano dwie kandydatury – kontrolowanego dyrektora WIORiN Marcina Wrońskiego i związanego z Solidarną Polską Ireneusza Stachowiaka, tego drugiego popierał szef struktur PiS w powiecie inowrocławskim Mikołaj Bogdanowicz. Decyzję o kontroli podjęto natomiast za zgodą wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Nieoficjalnie dotarły do mnie informacje, że w kuluarowych dyskusjach jednym z argumentów przeciwko Wrońskiemu, była właśnie przedmiotowa kontrola. Kojarząc te fakty, może pojawić się podejrzenie, że szef PiS w powiecie inowrocławskim, dla przeforsowania popieranego przez siebie kandydata, mógł użyć władzy związanej ze sprawowaniem funkcji wojewody. Samo podejrzenie, że tak mogło być jest rzeczą niedopuszczalną w demokratycznym państwie prawa.

 

W odpowiedzi do mojej publikacji może się pojawić pytanie – czy zatem wojewoda mając wiedzę o możliwych nieprawidłowościach w WIORiN, nie powinien podejmować działań kontrolnych? Oczywiście, że powinien, ale tutaj dotykamy sedna problemu. Mianowicie chodzi o łączenie funkcji partyjnej z funkcją wojewody. Przykład tej kontroli pokazuje, że nie sprawdza się to i budzić może poważne wątpliwości co do ducha demokratycznego państwa prawa.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów