Jesteś tutaj: Home

SLD proponuje bezpośrednie wybory marszałków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 14 kwiecień 2013 13:03

Nie jest to pomysł nowy, ale do tej pory nikt na poważnie się nad tą propozycją nie pochylił. Na konferencji samorządowej w Białymstoku Sojusz Lewicy Demokratycznej wyszedł z inicjatywą zmiany prawa, aby marszałkowie województw byli wybierani w wyborach bezpośrednich.

Obecnie marszałków powołuje sejmik. Wybór ten jest zatem zależy od układu sił politycznych w tej izbie.

 

Pomysł ten od samego początku nie spodobał się obecnym marszałkom, W mojej ocenie chodzi o wywołanie zamieszania, a nie o pozytywne zmiany jakościowe. Nie widzę merytorycznych podstaw do takich zmian – krytykuje ten pomysł na łamach Portalu Samorządowego marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Działacze SLD z Białegostoku podają jednak przykład ich województwa, gdzie przez długi czas radni sejmiku mieli problem z powołaniem całego Zarządu Województwa.

 

Ta propozycja może okazać się niezwykle istotna z punktu widzenia województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie dość powszechne są zarzuty, że marszałek nie dba o cały region, lecz tylko o swój okręg wyborcy. W czasie ostatnich wyborów marszałek Piotr Całbecki w Toruniu uzyskał wyższe poparcie niż prezydent Michał Zaleski, co pokazuje jakim poparciem cieszy się w tym okręgu. Po zachodniej części województwa jest już jednak postacią mocno krytykowaną. Wybieranie marszałków w wyborach bezpośrednich sprawiło by, że marszałek musiał by zabiegać o głosy mieszkańców całego województwa.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów