Jesteś tutaj: Home

W intencji Romana Dmowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 styczeń 2019 12:59

W środę 2 stycznia przypada 80 rocznica śmierci Romana Dmowskiego, który w procesie kształtowania Odrodzonej Polski był orędownikiem ziem zachodnich, wśród których znajdowała się Bydgoszcz. Pamięć o tej postaci powinna być szczególna w roku, w którym przypadnie 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalski, który Dmowski sygnował razem z Ignacym Janem Paderewskim.

Na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Polski, formalne przyłączenie miało miejsce 22 stycznia.

 

W środę o godzinie 19:15 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim odprawiona zostanie z nadzwyczajnym rycie rzymskim Msza Święta w intencji Romana Dmowskiego.

 

Poznańskie — to nie była pierwsza lepsza bierna prowincja kresowa, którą można tak lub inaczej rozporządzać, zależnie od widoków politycznych. To była zdrowa, mocna część żywej Polski, najbardziej świadomy w swej masie odłam narodu, mający najmocniej rozwiniętą wolę zbiorową i najzdolniejszy do wcielania zamierzeń w czyny. Ten odłam narodu nie pozwalał, żeby inni decydowali, czy chcą go widzieć w Polsce — on sam o swej przyszłości postanawiał i sam ją tworzył. On nie tylko chciał być w państwie polskim, ale miał coś w tym państwie do powiedzenia – pisał o naszych ziemiach Roman Dmowski. Prowincja Poznańska w Rzeszy Niemieckiej była podzielona na rejencje: poznańską i bydgoską.