Jesteś tutaj: Home

Amerykanie szkolą francuski korpus szybkiego reagowania ze współpracy z systemem antyrakietowym Patriot

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 grudzień 2018 00:19
Amerykanie szkolą francuski korpus szybkiego reagowania ze współpracy z systemem antyrakietowym Patriot Fot:174 Air Defense Artillery Brigade / Archiwum

Na przełomie listopada i grudnia w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy rozpoczęła się kolejna edycja szkolenia Citadel Bonus, w którym bierze udział kilkuset oficerów z Francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania. Przed świętami w szkoleniu wzięli również udział amerykańscy żołnierze z Gwardii Narodowej z Ohio.

Obecność Amerykanów pozwoliła rozszerzyć scenariusz szkolenia o wykorzystanie systemu obrony antyrakietowej Patriot Missile. Do tej pory w szkolenia Citadel Bonus komponentu związanego z amerykańskim systemem Patriot nie było. Amerykański porucznik Jason Lauer wyjaśnia, że wcześniej nie miał kto uczestnikom szkolenia wyjaśnić strategicznych zagadnień związanych z funkcjonowaniem tego systemu.

 

Francuscy oficerowie dzięki zyskali cenne doświadczenia związane z posługiwaniem się środkami obrony powietrznej.

 

Francuski Korpus Szybkiego Reagowania został utworzony 1 lipca 2005 roku. Jest jednostką certyfikowaną przez NATO, uprawnioną do dowodzenia narodowymi oraz wielonarodowymi komponentami lądowymi. Jego misją jest zapewnienie Francji dowództwa przygotowanego do szybkiego przemieszczenia i kierowania misją w ramach różnego rodzaju mandatów (francuskiego, NATO, Unii Europejskiej czy koalicyjnego). Odbywające się w Bydgoszczy szkolenia mają pomóc 3. Francuskiej Dywizji przygotować się do oceny Dywizji, która w marcu będzie miała miejsce we francuskim Mourmelon.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów