Jesteś tutaj: Home

W drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 grudzień 2018 10:25

Sto lat temu, na wieść o tym, że delegat Polskiego Komitetu Narodowego Ignacy Jan Paderewski zmierza do Poznania, 26 grudnia w Bydgoszczy odbył się ,,Wiec Polski”. Zapewne mało kto się spodziewał, że dobę później wybuchnie Powstanie Wielkopolskie.

 

Wiec odbywał się w sali Szuprytowskiego, jak czytamy w Dzienniku Bydgoskim przebiegał on w uroczystej atmosferze. Spotkanie prowadził prezes Rady Ludowej dr Jan Biziel. W trakcie spotkania redaktor Jan Teska, który brał udział w Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu (3-5 grudnia) zreferował zebranym jego przebieg (więcej o tym wydarzeniu piszemy - 100 lat temu w Poznaniu zademonstrowano światu ważne przesłanie ).

 

Posiedzenie było w dużej mierze poświęcone działalności księdza Beckera (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa), który krytykowany był za antypolską postawę i reprezentowanie interesów niemieckich.

Na zakończenie wiecu zebrani przyjęli zaproponowaną przez redaktora Jana Teskę rezolucję kierowaną do Ignacego Jana Paderewskiego – Zebrani oświadczają, że pragną przyłączenia do Polski i protestują przeciw rozmaitym ,,Heimatschutzom”. Potem rzucono jeszcze okrzyki na cześć mówców, Polski, Wilsona, Paderewskiego, Hallera i całej inteligencji polskiej, która pracuje narodowo i ręka w rękę z ludem idzie – opisuje Dziennik Bydgoski.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj