Jesteś tutaj: Home

Szykują się rekordowe wydatki budżetu Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 25 listopad 2018 21:01
ul. Grunwaldzka ul. Grunwaldzka Fot: Bogusław Białas

Ponad 2,4 mld zł planuje wydać w 2019 roku Miasto Bydgoszcz – tak przynajmniej wynika z projektu budżetu miasta, nad którymi pracować będzie nowo powołana Rada Miasta Bydgoszczy. Tak wysoki budżet będzie możliwy dzięki dofinansowaniu kluczowych inwestycji infrastrukturalnych z Unii Europejskiej. Teraz jesteśmy bowiem w samym centrum wydatkowania funduszy z perspektywy unijnej 2014-2020.

 

Wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne wynieść mają według projektu 748 mln zł. Kwota robi wrażenie, ale w dużej mierze jest to kontynuacja inwestycji już rozpoczętych, jak chociażby rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej, która w przyszłym roku kosztować będzie 74 mln zł, z tego ponad 60 mln zł będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

 

W nowym roku rozpocznie się też inny wielki projekt jakim jest przebudowa ulicy Kujawskiej, wraz z budową linii tramwajowej. Miał się on rozpocząć już w tym roku, ale z uwagi na kontrole dokumentów przeprowadzane przez instytucje państwowe nieco się przesunęła. Na to zadanie planuje się wydać w 2019 roku ponad 164 mln zł, z tego 76 mln z Unii Europejskiej. Samorząd planuje zaciągnąć na 87,6 mln zł kredyt.

 

W 2019 roku planuje się też ukończyć wartą 14 mln zł budowę II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Ta inwestycja ma już rok opóźnienia za sprawą problemów z wyegzekwowaniem przez wojewodę działki na której znajduje się tartak.

 

10 mln zł kosztować będzie też budowa buspasu przy ulicy Gdańskiej w kierunku Myślęcinka, samorząd zapłaci jednak tylko 3,8 mln zł, bowiem pozostała część to również dotacja unijna.

 

Rozpoczną się również prace nad budową mostu tramwajowego, który połączy ulice Toruńską z Fordońską. Na 2019 rok przewiduje się wydatkowanie 5,4 mln zł, z tego większość dofinansuje UE.

 

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rafała Bruskiego, w 2019 roku rozpoczną się też prace koncepcyjne nad nowymi trasami tramwajowymi, aby być gotowym do aplikowania o fundusze unijne z perspektywy po 2023 roku. Jedna z koncepcji zakłada budowę torów od pętli przy Rycerskiej w kierunku ulicy Gdańskiej. Na prace koncepcyjne w projekcie budżetu zapisano kwotę 250 tys. zł.

 

Planowany deficyt, który będzie pokryty kredytem to 271,9 mln zł.

 

Ostateczny kształt budżetu uchwali Rada Miasta Bydgoszczy, najprawdopodobniej nastąpi to w grudniu.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy