Jesteś tutaj: Home

Wystawa którą warto w tym jubileuszowym roku obejrzeć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 listopad 2018 23:33

Dokładnie w Święto Niepodległości miał miejsce wernisaż wystawy: "Niepodległa Polska. 1918 rok". Data 11 listopada światu kojarzy się przede wszystkim z końcem I wojny światowej, wystawa również opowiada o udziale Polaków w Wielkiej Wojnie.

Wystawa opowiada również o Powstaniu Wielkopolskim, którego setną rocznicę będziemy za kilka tygodni obchodzić, które wpisało się również w dzieje Bydgoszczy. Objęto całą tematykę późniejszej walki o granice Odrodzonej Polski, w tym również granicę wschodnią, czyli wojnę polsko-bolszewicką i późniejszy Traktat Ryski. Autorzy wystawy – Anna Nadolska oraz Dariusz Leśniewski chcieli również uczcić setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

 

Co tworzy jednak magię wystaw muzealnych, to możliwość obcowania z przedmiotami, które tworzą opisywaną historię – Wystawa jest o tym jak Polacy włączali się w cały proces tworzenia odrodzonego państwa polskiego – wyjaśnia Dariusz Leśniewski.

 

Na wystawie znajdziemy wiele pamiątek sprzed stu lat, a także zobaczymy broń jaka towarzyszyła I wojnie światowej, po której Polska się mogła odrodzić. Przygotowano również małą przebieralnie, która pozwala gościom wystawy założyć mundury z tamtego okresu – Na wystawie znajdują się specjalne skrzynki, które można otworzyć. W nich prezentujemy najciekawsze zabytki jakie można zobaczyć na naszej wystawie – wyjaśnia Anna Nadolska – Przygotowaliśmy również ciekawą ścieżkę zwiedzania w formie opowiadań bohaterów rzeczywistych i fikcyjnych.

 

Wspomniane postacie przy poszczególnych ekspozycjach komentują opisywane wydarzenia historyczne jak np. podpisanie przez Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Traktatu Wersalskiego. Na atrakcyjność tej ścieżki wpływa to, iż mamy do czynienia z postaciami bezpośrednio związanymi z naszym miastem jak gen. Józef Haller, dr Jan Biziel, czy Wincentyna Teskowa, niemieckiego robotnika pracującego w Bydgoszczy oraz mała dziewczynka galicyjska, której narracja adresowana jest do najmłodszych gości wystawy.

 

- Generał Haller opowiada o polityce międzynarodowej i zagadnieniach związanych z walką. Dr Jan Biziel społecznik, lekarz bydgoski, swoją narrację prowadzi w obrębie problemów lokalnych – opisuje Nadolska.

 

Wystawie towarzyszy film edukacyjny wyjaśniający cały proces tworzenia się granic Odrodzonej Polski.

 

Wystawa dostępna jest w godzinach pracy Muzeum Okręgowego w w samym sercu Bydgoszczy, w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11). Ekspozycja dostępna będzie do maja.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj