Jesteś tutaj: Home

Pamiętano o bydgoskich bohaterach walki o niepodległość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 listopad 2018 22:28
Pamiętano o bydgoskich bohaterach walki o niepodległość Fot i video: Bogusław Białas

Bez oddania redaktora Jana Teski i dr Jana Biziela nie wiadomo czy Bydgoszcz wróciłaby do Odrodzonej Polski. Obchodząc w niedzielę Święto Niepodległości, jako bydgoszczanie powinniśmy wspominać również naszych bohaterów.

 

Bez zbędnych przemówień – jak co roku Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości rozpoczęto od złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi przy bydgoskiej Starówce. Uczestnicy z prezydentem Rafałem Bruskim oraz senatorem Andrzej Kobiakiem na czele złożyli kwiaty pod dawną redakcją Dziennika Bydgoskie, aby uczcić pamięć redaktora Jana Teski. Tego, który przez długie lata wydając polską gazetę w zdominowanej przez Niemców Bydgoszczy, skutecznie walczyć przeciwko germanizacji, za co wraz ze współpracownikami musiał liczyć się z prześladowaniami.

 

Kwiaty złożono również pod tablicą upamiętniającą dr Jana Biziela i Alojzego Stryszka przy ulicy Długiej. W tej kamienicy w czasie Powstania Wielkopolskiego działał konspiracyjny szpital, w którym dr Biziel leczył rannych powstańców. Kwiaty złożono również pod pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego. Najprawdopodobniej został on stracony 11 listopada 1939 roku, do dzisiaj nie odnaleziono jego ciała. W celi przebywał z aptekarzem Ignacym Rochoniem, pod tablicom jemu poświęconą również złożono kwiaty.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości otworzyła już w piątek konferencja ,,Droga Bydgoszczy do Niepodległości”, w czasie której prelekcje poświęconą Janowi Tesce wygłosiła dr Monika Opioła-Cegiełka. Więcej o tej konferencji piszemy - Czy Bydgoszcz wróciła do Polski, z powodu obaw o wybuch powstania na Pomorzu?

 

Oficjalne uroczystości państwowe w Bydgoszczy rozpoczęły się od Mszy Świętej sprawowanej w Katedrze, po czym nastąpił przemarsz na Plac Wolności, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Ważne słowa Ignacego Jana Paderewskiego, wypowiedziane tuż przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, zacytował wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski - Szanuję wszystkie stronnictwa, lecz nie będę należał do żadnego. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci.

 

W rzeczywistości dużego upolitycznienia życia społecznego, być może warto podjąć wokół tych słów refleksje na przyszłość.

 

 

Fot: Boguslaw Białas

 

O godzinie 13:30 na Wyspie Młyńskiej odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego przez połączone chóry, przy wsparciu Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych, ale według pierwotnego rękopisu autora naszego hymnu Józefa Wybickiego. Szerzej o tym piszemy - Tak Bydgoszcz świętowała odzyskania przez Polskę niepodległości

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy