Jesteś tutaj: Home

W Bydgoszczy dopiero zaczynamy świętować Niepodległość (program wydarzeń)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 listopad 2018 16:47

Symboliczna data 11 listopada już w niedzielę, z tego powodu w najbliższym tygodniu czeka nas kilkaset wydarzeń poświęconych setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Bydgoszczy wydarzenia z listopada 1918 roku to był moment przełomowy, będący jednak przystankiem w dłuższej drodze, która zakończy się 20 stycznia 1920 roku.

- Najważniejsze przed nami, ponieważ dla Bydgoszczy to początek świętowania, przygotowywania się do stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy – mówił dzisiaj Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta, w czasie konferencji prasowej zapowiadające obchody w naszym mieście – Chcemy, żeby był to ten moment, w którym rozpoczynamy świętowanie.

 

Można odebrać to zatem jako zapowiedź, iż w Bydgoszczy świętowanie potrwa do stycznia 2020 roku, gdy przypadnie faktycznie setna rocznica ponownego złączenia się naszego miasta z Polską.

 

Wydarzeń zaplanowano w najbliższym czasie bardzo wiele, począwszy od tych o znaczeniu ogólnomiejskim, po różnego rodzaju uroczystości szkolne. 11 listopada najważniejszym wydarzeniem wydają się organizowane po raz kolejny przez ByLOT Obywatelskie Obchody, pierwszy raz w scenerii Wyspie Młyńskiej. Punktem kulminacyjnym będzie śpiewanie pieśni patriotycznych przez połączone chóry – łącznie ma być ponad 200 osób i najprawdopodobniej będzie to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tradycyjnie będą odbywać się również jarmarki, obecne będzie również Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, bowiem powoli zbliżamy się do jego setnej rocznicy, wydarzenia ważnego w bydgoskiej drodze do niepodległości.

 

O ,,Bydgoskiej drodze do Niepodległości” porozmawiamy natomiast na konferencji, którą organizujemy z udziałem ciekawych prelegentów w piątek, w bydgoskim ratuszu. Więcej o tym wydarzeniu - ,,Droga Bydgoszczy do Niepodległości” - zaproszenie na konferencję

 

W piątek w niektórych tramwajach patriotyczne śpiewanie będzie animować młodzież w strojach sprzed stu lat. Dość duże uroczystości organizowane będą też w Fordonie. Duże wsparcie logistyczne różnym inicjatywom daje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które w niedzielę 11 listopada przygotowuje wernisaż wystawy poświęconej 4 setnym rocznicą: zakończenia I wojny światowej po której powstały warunki do odrodzenia się Polski, odzyskania przez Polskę niepodległości, wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Bydgoskie Muzeum chce bowiem tym roku w sposób szczególny podkreślać rolę kobiet.

 

Pełen program inicjatyw obywatelskich dostępny jest na stronach ratusza: https://www.bydgoszcz.pl/niepodlegla/

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów