Jesteś tutaj: Home

Współtwórca idei dwumiasta będzie reprezentował Bydgoszcz w sejmiku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 październik 2018 12:15

Powstanie Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego ma strategiczne znaczenie dla rozwoju nie tylko tego obszaru, ale i całego województwa – czytamy stanowisku z 29 kwietnia 2008 roku, które sygnował m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

W Bydgoszczy po 2010 roku, gdy zakończyła się era rządów Dombrowicza, nastawienie wobec koncepcji metropolitalnej uległo dużej zmianie. Uznano bowiem, że Bydgoszcz pełniąc wszystkie funkcje metropolitalne powinna być głównym rdzeniem metropolii, a nie na równi z Toruniem jednym z biegunów.

 

Od tamtej deklaracji minęła już dekada, ale nie jest ona dzisiaj bez znaczenia. W tworzonych później dokumentach jak Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, czy Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku, ujęto zapisy o duopolu. Jeszcze przecież kilka tygodni temu Sejmik Województwa miał głosować nad planem zagospodarowania przestrzennego województwa, w którym ujęto zapisy o dwurdzeniowej metropolii.

 

Temat planu zagospodarowania przestrzennego zapewne wróci w nowej kadencji. W tej kadencji mandat radnego wojewódzkiego obejmie właśnie Konstanty Dombrowicz, który wraca do polityki. Ciekawe wydaje się czy będzie wierny inicjatywie dwumiasta, której jest jednym z ojców. Gdyby w tej sprawie również zapisy o duopolu zyskały akceptację Zbigniewa Ostrowskiego, to będziemy mieli sytuację, że 2 z 5 wybranych w Bydgoszczy radnych popiera duopol. Dla innych będzie to sygnał, że idea ta również w Bydgoszczy jest wciąż żywa.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 29.03.2020 r.:

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 47. 

- liczba osób hospitalizowanych – 79.

- skumulowana liczba osób w kwarantannie – 7783.

- liczba osób objętych nadzorem – 1614.

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP