Jesteś tutaj: Home

Wiceminister obiecuje Kolej Dużych Prędkości z pominięciem Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 29 wrzesień 2018 22:12
Opracowanie Instytutu Rozwoju Kolejnictwa Opracowanie Instytutu Rozwoju Kolejnictwa

W piątek w Grudziądzu gościł wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, który wziął udział w konferencji prasowej z kandydatem PiS na prezydenta tego miasta, Andrzejem Guzowskim. Wiceminister obiecał, że przez Grudziądz przebiegać będą koleje dużych prędkości, co stawia do pod duży znakiem zapytani ujecie w tym projekcie Bydgoszczy i Inowrocławia.

Koleje Dużych Prędkości są przedsięwzięciem planowanym razem z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą. Sukces budowy nowego lotniska ma się opierać o zapewnienie szybkiego dojazdu z każdego krańca Polski.

 

- Komitet sterujący poświęcony komponentowi kolejowemu zatwierdził trasy, w tym przez Grudziądz, wiodącą aż do Trójmiasta, dzięki czemu dojazd do Warszawy będzie trwał 1,5 godziny – zakomunikował wiceminister Mikołaj Wild

 

Jest to zatem ukłon w kierunku pierwotnej koncepcji opracowanej w 2011 roku przez Instytut Rozwoju Kolejnictwa, gdzie KDP biegnie przez Toruń i Grudziądz, omijając Bydgoszcz. Na zapowiedź wiceministra zareagował radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz, który oczekuje pilnej interwencji bydgoskich posłów:

 

O plany wobec KDP pytaliśmy w sierpniu Ministerstwo Infrastruktury. Wówczas poinformowano nas - zgodnie ze średniookresową Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, do 2020 r. ma zostać sporządzona analiza możliwości realizacji kolei dużych prędkości i podjęta decyzja o ewentualnej jej budowie w latach 2020-2030.

 

Nie minęły jeszcze dwa miesiące, a okazuje się, iż ze strony przedstawicieli tego resortu przedstawiane są trasy przebiegu Kolei Dużych Prędkości.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.