Jesteś tutaj: Home

Polacy stworzyli fenomen w okupowanej przez hitlerowców Europie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 wrzesień 2018 12:31
Polacy stworzyli fenomen w okupowanej przez hitlerowców Europie Fot: Bogusław Białas

W czwartek 27 września przypadła 79. rocznica powołania Służby Zwycięstwa Polski, organizacji konspiracyjnej, od której rozpoczęło się funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości, będące chwilą zadumy, odbyły się przed Urzędem Wojewódzkim, gdzie przed dwoma laty odsłonięto tablicę upamiętniającą twórców tego fenomenu.

Prelekcję historyczną dla uczestników obchodów wygłosił Mirosław Sprenger z bydgoskiej delegatury IPN. Zaznaczył on, iż możliwość utworzenia struktur konspiracyjnych planowana była jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Stąd też już wcześniej przygotowano pewne podwaliny.

 

- Kiedy mówimy o Polskim Państwie Podziemnym, to musimy pamiętać, że stworzyliśmy coś fenomenalnego na skalę okupowanej Europy. Stworzyliśmy to na dość stałych fundamentach społeczności polskiej, która spisała w momencie ogromnej próby, kiedy okupant z zachodu się pojawił, a także ze wschodu. - mówił Mirosław Sprenger.

 

Podkreślił on, jak ważną podwaliną obok konspiracji wojskowej, było również nastawienie społeczeństwa.

 

Polskie Państwo Podziemne zostało później brutalnie stłamszone przez nowego okupanta - Armia Czerwona, nasz w cudzysłowie sojusznik, wkracza na polskie tereny, podbija je, tłamsi polskość i stara się wprowadzić komunizm. Do końca się nie poddajemy, jako Polacy walczymy do końca.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów