Jesteś tutaj: Home

Dzisiaj radni zdecydują o powstaniu Parku Kulturowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 wrzesień 2018 07:46
Dzisiaj radni zdecydują o powstaniu Parku Kulturowego Fot: Paweł Zielke

Na początek należy wyjaśnić, iż Park Kulturowy to w świetle polskiego prawa jedna z form ochrony krajobrazu kulturowego. Park Kulturowy Starego Miasta Bydgoszczy miałby na celu ochronę obszaru średniowiecznej Bydgoszczy. O utworzeniu takiego Parku zdecydują dzisiaj radni.

Celem utworzenia parku jest ochrona krajobrazu kulturowego oraz zachowanie wyróżniającego się średniowiecznego założenia miejskiego z czytelnym układem urbanistycznym miasta lokacyjnego, fragmentami obwarowań, czytelną siatką ulic i z bogatym zasobem zabytków nieruchomych. Znaczący składnik stanowi zrewitalizowana Wyspa Młyńska. Wyróżniającymi zabytkami są średniowieczne kościoły dawnej fary, dawnego kościoła klasztornego klarysek, dawnego kościoła klasztornego bernardynów – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

 

Granice proponowanego Parku Kulturowego

 

Powołanie do życia Parku Kulturowego skutkowa będzie pewnymi ograniczeniami w zakresie prowadzenia robót budowlanych i działalności przemysłowej, a także umieszczenia ogłoszeń reklamowych. Również funkcjonują specjalne zapisy dotyczące korzystania ze znajdujących się na terenie Parku zabytków.

 

Najstarszym Parkiem Kulturowym w województwie kujawsko-pomorskim jest Kalwaria Pakoska, kaplice odzwierciedlające układ miejsc świętych w Jerozolimie, której początki sięgają XVII wieku.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy