Jesteś tutaj: Home

W Bydgoszczy świętowali wspomnienie pierwszego króla Węgier

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 02 wrzesień 2018 18:50

W kalendarzu przedsoborowym w dniu 2 września przypadało wspomnienie św. Stefana, pierwszego króla Węgier. W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim odbyły się w niedzielę Dni Węgierskie. Klimatu wydarzeniu nadały wywieszone na budynkach parafialnych flagi węgierskie.

 

Na Węgrzech wspomnienie św. Stefana, które obchodzone jest w drugiej połowie sierpnia, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Święto nawiązujące do początków węgierskiej państwowości obchodzone jest w radosnym nastroju.

 

Tradycja Dni Węgierskich na Placu Piastowskim sięga już kilku lat. Dzisiaj rozpoczęły się one od Mszy Świętej w tradycyjnym rycie rzymskim (tzw. msza łacińska). Później zaprezentowano w Domu Parafialnym film ,,Ipolybalog – Strażnik Świętej Korony” - reportaż poświęcony miejscowości Ipolybalog (dzisiejsza Słowacja), gdzie na początku XIV wieku miał się pojawił młody węgierski władca Wacław i w miejscowym kościele przechować na nocleg Koronę św. Stefana, dzisiaj najważniejszy symbol węgierskiej państwowości. Tamto zdarzenie ma niezwykłe znaczenie dla mniejszości węgierskiej żyjącej w Ipolybalog. Film można obejrzeć również tutaj, bowiem tłumaczenie powstało przy udziale PortaluKujawskiego.pl:

 

Po projekcji miała miejsce tradycyjna biesiada węgierska.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy