Jesteś tutaj: Home

Za pół roku będzie coś wiadomo w sprawie baz amerykańskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 sierpień 2018 20:14
Za pół roku będzie coś wiadomo w sprawie baz amerykańskich Fot: capt. John Strickland

Dzisiaj obchodzimy Święto Wojska Polskiego, od dłuższego czasu prowadzona przez polski rząd polityka bezpieczeństwa opiera się również o obecność sojuszniczych wojsk amerykańskich w Polsce. Czy w Bydgoszczy lub pod Bydgoszczą powstaną stałe bazy wojsk amerykańskich?

Takie spekulacje trwają od dłuższego czasu, po tym jak do opinii publicznej dotarło opracowanie, przygotowane na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej, w którym sugeruje się Amerykanom ulokowanie baz w regionie bydgosko-toruńskim. Za atuty wskazano dość rozbudowaną bazę militarną, placówki NATO w Bydgoszczy, czy port lotniczy. Oficjalnie Amerykanie do tego raportu się jednak nie odnieśli.

 

W ustawie ustalającej zadania Pentagonu na 2019 roku znajduje się stworzenie amerykańskiego raportu na temat możliwości umieszczenia stałych baz wojskowych w Polsce. Raport ma powstać najpóźniej do 1 marca 2019 roku. Czyli za jakieś pół roku powinniśmy się dowiedzieć jak na sprawę lokacji stałych baz w Polsce zapatrują się eksperci Pentagonu i czy przyjmą sugestię polskiego MON, aby bazy tworzyć w województwie kujawsko-pomorskim.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj