Jesteś tutaj: Home

Osielsko staje się coraz bogatsze

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 sierpień 2018 10:01

Jakiś czas temu magazyn ,,Wspólnota” opublikował ranking zamożności samorządów, przeliczając dochody na jednego mieszańca. W Bydgoszczy rozgorzała burza, że jesteśmy jednym z najbiedniejszych miast wojewódzkich, co specjalnie nie zaskakuje, bowiem taki status utrzymuje się od wielu lat. Praktycznie niezauważona została jednak przez lokalne media pozycja najbogatszej według tego zestawienia gminy w kujawsko-pomorskim – podbydgoskiego Osielska.

Dochód Bydgoszczy na jednego mieszkańca, nie licząc dotacji unijnych, w 217 roku wyniósł 4186 zł, w przypadku Osielska było to już 5101 zł. Jest to według zestawienia ,,Wspólnoty” najbogatsza gmina w województwie kujawsko-pomorskim. W rankingu gmin wiejskich Osielsko zajęło 29 lokatę w kraju, jak na razie najlepszą. Od kilku lat widać tendencję wzrostu pozycji Osielska. Na 110 pozycji znalazła się inna gmina w powiatu bydgoskiego Nowa Wieś Wielka tuż przed Białymi Błotami. Obie gminy na mieszkańca miały mniej niż 3,8 tys. zł dochodu.

 

Osielsko jest zatem w naszym regionie pewnym fenomenem. Swoje wysokie dochody zawdzięcza przede wszystkim wysokim wpływom podatkowym. Z jednej strony znajduje się w niej dość dużo willi, zamieszkiwanych przez osoby o wysokich dochodach, czyli płacących stosunkowo duże podatki, ale też w gminie tej działa też prężnie biznes.

 

Zauważając te prawidłowości nie sposób byłoby nie wejść na temat niewidocznej na pierwszy rzut oka, ale faktyczne mającej miejsce, konkurencji Osielska z Bydgoszczą. Osielsko bowiem swoimi uwarunkowaniami przyciąga bogatszych mieszkańców, którzy jednak na co dzień korzystają z infrastruktury utrzymywanej przez Bydgoszcz. Są to jednak sprawy wymagające merytorycznej debaty, do której prędzej czy później będzie musiało dojść.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy