Jesteś tutaj: Home

Jasna Góra zdobyta!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 lipiec 2018 17:05
Jasna Góra zdobyta! ©/BPJG Marek Kępiński

We wtorek zakończyła się XIV Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. W klasztorze jasnogórskim około 700 pielgrzymów powitał bp. Jan Tyrawa. Pielgrzymi wyszli 21 lipca z Katedry Bydgoskiej, gdzie króluje Matka Boska Pięknej Miłości, aby dzisiaj dotrzeć przed cudowne oblicze Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski.

Do przejścia mieli ponad 300 km – diecezjalną pielgrzymkę tworzyło łącznie 9 grup. Już 20 lipca z Nakła wyruszyła grupa srebrna, dzień wcześniej natomiast z Górki Klasztornej wyruszyli ,,złoci”, którzy z diecezjalną pielgrzymką połączyli się przed tygodniem Licheniu.

 

- Witam każdego pielgrzyma Diecezji Bydgoskiej. Jesteście zmęczeni, ale szczęśliwi. Przybywacie by zawierzyć i powierzyć najlepszej matce, za jej pośrednictwem miłosiernemu ojcu wszystkie wasze troski i radości – powitał pątników w imieniu ojców Paulinów o. Krystian Gwioździk - Ten rok, w którym obchodzimy 100. odzyskania niepodległości daje nam głęboką świadomość, że jesteśmy częścią wspólnoty, bardzo odpowiedzialnej za kolejne pokolenia Polaków.

 

W południe bp. Jan Tyrawa przewodniczył Mszy Świętej - Tworzymy historię, bowiem wpisani jesteśmy w przemijalność czasu. I właśnie ten moment wykorzystuje Bóg, powołuje lud, naród izraelski, aby naród izraelski stał się przestrzenią, w którą Bóg wejdzie i będzie się spotykał w historii i przez historię, czyli los poszczególnych ludzi, którzy ten naród tworzą z człowiekiem i światem, aby później przybrać bardziej uniwersalny charakter w samym Kościele. Czytając Pismo Święte spotykamy się z wieloma osobami, których możemy poznać z imienia i nazwiska. Śledząc ich ziemski los, jednocześnie ten ich ziemski los odczytujemy jako boże przesłanie do świata, ale również i do nas – mówił w homilii - My tworzymy historię, dzisiaj, tu i teraz, wszystko to co czynimy, co mówimy, w jaki sposób reagujemy, zachowujemy się, tworzy historię. A jednocześnie ta historia staje się miejscem, w którym objawia się Bóg, z którego to miejsca Bóg przemawia do nas, nieustannie się objawia i nieustannie chce nam coś zakomunikować.

 


 

Biskup Tyrawa rozpoczął kazanie od przypomnienia, że Diecezja Bydgoska przygotowuje się od dłuższego czasu do przyjęcia kopii cudownego obrazu - Dokładnie za miesiąc, 1 września w Diecezji Bydgoskiej rozpocznie się peregrynacja Najświętszej Maryi Panny przez diecezję w jej jasnogórskim obrazie.

 

W ubiegłym tygodniu w drogę wyruszyła pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w której idą pielgrzymi m.in.: z Inowrocławia, Janikowa i Kruszwicy. Na Jasną Górę dotrą w niedzielę 5 sierpnia.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj