Jesteś tutaj: Home

Mural z papieżem bez zgody konserwatora zabytków. Kolejne kontrowersje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 lipiec 2018 14:10
Mural z papieżem bez zgody konserwatora zabytków. Kolejne kontrowersje Fot: Bogusław Białas

W czerwcu Bydgoszcz w darze od marszałka województwa otrzymała przy ulicy Nakielskiej 22 mural przedstawiający postać św. Jana Pawła II, który wywołał w mieście kontrowersje. Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego, jeżeli oddawać hołd papieżowi Polakowi, to musi być to dzieło o wysokich walorach artystycznych, czego nie spełnia powstałe dzieło.

Swoją oceną prezydent Rafał Bruski dzieli się w odpowiedzi na interpelacje radnego Jarosława Wenderlicha. Radny próbował ustalić, czy mural uzyskał odpowiednie zgody, bowiem opinie Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu były w tej materii dość rozbieżne.

 

Prezydent informuje, że Urząd Marszałkowski zwrócił się do jednego wydziałów ratusza w formie e-mailowej, z prośbą o wskazanie lokalizacji gdzie mógłby zostać namalowany mural. Sprawę przekazano do Plastyka Miasta, który z kolei poprosił o wytypowanie lokalizacji ADM. Wyjaśnia to zatem, dlaczego mural powstał na budynku należącym do ADM.

 

Na tym jednak uzgodnienia się skończyły. Prezydent stwierdza, że przed rozpoczęciem prac na elewacji nie powiadomiono nawet Wydziału Administracji Budowlanej Urzędu Miasta. Nie poczyniono również ustaleń z konserwatorem zabytków, choć mural powstał na budynku z 1902 roku, który znajduje się w rejestrze zabytków. Mural kosztował 25 tys. zł.

 

Jan Paweł II jako wybitny Polak i honorowy obywatel Miasta Bydgoszczy zasługuje na dzieło ponadczasowe o wysokich walorach artystycznych i poznawczych. Mural przy ulicy Nakielskiej 22 zdaniem ekspertów nie spełnia żadnego z wyżej wymienionych kryteriów – ocenia prezydent Rafał Bruski.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy