Jesteś tutaj: Home

Kaplica Sykstyńska zawitała do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 lipiec 2018 20:21

O Kaplicy Sykstyńskiej w mediach słyszymy głównie za sprawą odbywającego się w niej Konklawe. Powstała w oparciu o wymiary znanej ze Starego Testamentu Świątyni Salomona Sykstyna jest jednym z większych cudów sakralnych Europy. Znawcy sztuki zachwycają się pochodzącymi sprzed kilku wieków freskami autorstwa Michała Anioła i innych artystów. Szczególny zachwyt może budzić kilkumetrowa wizerunek Sądu Ostatecznego.

Kaplica Sykstyńska jest otwarta dla zwiedzających, ale zbytnio nie ma czasu na komplementowanie jej szczegółów. Dlatego powstał specjalny trzytomowy album pod patronatem Muzeum Watykańskiego, który w skali 1:1 pozwala się przyjrzeć wspaniałym malowidłom z okresu renesansu. Pracował nad nim zespół fotografów, którzy przy użyciu najnowszej technologi przez 65 dni tworzyli to dzieło. Tak wykonane zdjęcia pozwalają zauważyć odbiorcy każdy szczegół.

 

Na cały świat wydanych zostało tylko 1999 egzemplarzy. Z tego też powodu cena trzytomowego albumu nie będzie mała, bowiem wynosi 52 tys. zł. Firma Goldenmark organizuje prezentacje dzieła w największych polskich miastach, dzisiaj mieliśmy okazję dzięki wsparciu m.in. Towarzystwa Polsko-Włoskiego oraz Konsula Honorowego Węgier, zobaczyć ten wyjątkowy album w mieszczącym się przy ulicy Focha w Bydgoszczy Sopockim Domu Aukcyjnym.

 

 

Konsul Marek Pietrzak wyraził nadzieje, że uda się sprawić, iż jeden egzemplarzy na stałe pozostanie w Bydgoszczy i będzie wzmacniał nasz kulturowy potencjał. Album pozwoliłby również bydgoskim studentom sztuki z bliska studiować piękno Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Kaplica Sykstyńska liczy ponad 40 metrów długości, ponad 13 metrów szerokości i ponad 20 metrów wysokości. Zbudowana została w XV wieku, fresk ,,Sąd Ostateczny” powstał w pierwszej połowie XVI wieku. Narratorem wydania jest kurator Muzeów Watykańskich Antonio Paolucci.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy