Jesteś tutaj: Home

Nadal planiści myślą o tramwaju z Bydgoszczy do Torunia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 maj 2018 12:22
Nadal planiści myślą o tramwaju z Bydgoszczy do Torunia Fot: Bartosz Bieliński

- Proszę panu marszałkowi przekazać, że są to ostatnie rzeczy, które w Bydgoszczy zaakceptujemy. Żeby mówić o nas bez nas – mówił stanowczo podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, przewodniczący Zbigniew Sobociński. Gośćmi obrad bydgoskiego samorządu byli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowana Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku.

Celem zaproszenia włocławskich planistów do Bydgoszczy był opracowany przez tą instytucję marszałkowską wojewódzki plan przestrzenny. Dokument spotkał się z Bydgoszczy ze stanowczą krytyką.

 

- Granice Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego nie obejmują gmin tworzących Bydgoski Obszar Funkcjonalny – wyrażała swoje wątpliwości dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska. Wskazała ona również na potrzebę podkreślania w planie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 223 (przedłużenie ulicy Szubińskiej) do klasy dwujezdniowej. W jej opinii również planiści województwa w złym miejscu planują potencjalną kolejną przeprawę przed Wisłą – MPU uważa, że powinna ona znajdować się obok obecnego mostu na wylocie z Fordonu, zaś plan wojewódzki widzi ją na wysokości Wyszogrodu. Kolejny zarzut dyrektor Rembowicz-Dzieckiwowskiej to nieuwzględnienie na terenie Bydgoskiego Paku Przemysłowo-Technologicnzego budowy platformy multimodalnej. Skrytykowała ona przy tym ujęcie w planach budowy linii tramwajowej z Bydgoszczy do Torunia, która w jej opinii jest niepotrzebna.

 

Jeszcze bardziej stanowczy był prezydent Rafał Bruski, który krytykował zapisy o dwumieście i dążeniu do metropolii bydgosko-toruńskiej - Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz i to jest mój żal największy dla was, nie zostało w ogóle przez was zauważone. To, że nie jest to oficjalna polityka Zarządu Województwa to osobna kwestia, ale państwo jesteście fachowcami.

 

- Z tego dokumentu wynika stawienie równości między Bydgoszczą i Toruniem jest dla mnie jako dla prezydenta Bydgoszczy nie do zaakceptowania – krytykował dalej prezydent - Planistyka to nie jest wykonywanie poleceń Zarządu Województwa, ale proces skomplikowanych analiz.

 

Radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz również zabrał głos, w jego opinii w XXI wieku nie powinniśmy się cieszyć z przeprawy promowej pomiędzy Solcem Kujawskim, a drogą wojewódzką nr 80, gdy w jego opinii powinniśmy myśleć o budowie mostu, który odciążyłby wschodnią część Bydgoszczy.

 

Planiści z Włocławka nie byli jednak na tyle umocowani, aby móc uwzględnić uwagi, które się pojawiły. Uznano, ze do uwagi bydgoskiego samorządu odnieść ma się Zarząd Województwa.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy