Jesteś tutaj: Home

W Białych Błotach o zdradzie Polski w Jałcie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 04 marzec 2018 19:31
W Białych Błotach o zdradzie  Polski w Jałcie Fot: Bogusław Białas

W niedzielę 4 marca w Białych Błotach odbyły się, już po raz kolejny z rzędu, uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączenie z symbolicznym Biegiem Tropem Wilczym. Przy szkole w Białych Błotach znajduje się pamiątkowy obelisk, poświęcony pamięci 39 partyzantów działających na terenie tej gminy.

- Przykładem bohatera jest Józef Trojan, który został rozstrzelony na polu w Cielu. Dziś mamy tam cmentarz – mówił reprezentujący gminę, radny powiatowy, Adam Ryfa - Bardzo młody człowiek zginął, bo wierzył, że jego wysiłek pozwoli odzyskać wolność dla naszej Ojczyzny. Wierzył, ponieważ nasi sojusznicy: Anglia, Francja, Ameryka przekonywali, że za moment wybuchnie III wojna światowa i Polska odzyska wolność oraz terytorium zgodnie z granicami z 1918 roku. Dziś wiemy, że perfidnie nas okłamali i oszukali, w imię w własnych interesów ustalonych w Jałcie. Straciliśmy połowę naszego terytorium, dzisiaj tzw. Kresy o których się zapomina, straciliśmy polskie miasta: Wilno, Lwów i wiele innych.

 

Samorządowiec zaznaczył jednak - Dzisiaj ci młodzi ludzie powinni być z nami, a jak nie oni to ich dzieci i wnuki. Tego pokolenia dzisiaj nie ma i to jest dla nas wielka strata. Są natomiast potomkowie oprawców i do dzisiaj podważają wysiłek żołnierzy wyklętych. Przykładem tego jest to, że w Bydgoszczy do dzisiaj nie może powstać pomnik.

 


 

W Białych Błotach obok pamiątkowego pomnika przy szkole, znajduje się również miejsce pamięci na cmentarzu w Cielu oraz Aleja Dębowa poświęcona pamięci tych młodych partyzantów.

 

Po oficjalnych przemówieniach miał miejsce apel poległych, po którym złożono pod pomnikiem wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele właściwie wszystkich szczebli samorządowych, również wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz główny specjalista w biurze stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja