Jesteś tutaj: Home

Zbigniew Rostek ,,Piotr” bohaterem tegorocznego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 luty 2018 00:02

Jutro (środa, 1 marca) przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - jak co roku uroczystości obywatelskie organizują kibice Zawiszy Bydgoszcz, w tym roku we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską. Postacią szczególnie upamiętnioną będzie zamordowany w marcu 1952 roku, poprzez karę śmierci Zbigniew Rostek pseudonim ,,Piotr”.

 

W ubiegłym roku w trakcie obywatelskich obchodów oddano szczególny hołd mjr. Józefowi Grussowi. Podczas uroczystej Mszy Świętej poświęcony został krzyż brzozowy upamiętniający tę postać. W tym roku organizatorzy uroczystości chcą taki sam hołd oddać Zbigniewowi Rostkowi.

 

Urodził się on w 1930 roku we Lwowie. W trakcie wojny został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe. Po zakończeniu II wojny światowej przedostał się amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech, chciał bowiem walczyć z komunistami, którzy rozpoczęli okupowanie Polski.

 

Na zdjęciu Zbigniew Rostek ps. ,,Piotr" / fot: ze zbiorów IPN

 

Przewoził do Polski ulotki i biuletyny. Prawdopodobnie pomyślnie przekroczył granicę 6 razy. Za siódmym razem wpadł. Postawiono mu zarzut szpiegostwa, ale dzięki interwencji polskiego Konsulatu został wypuszczony, lecz musiał podpisać zobowiązanie, że nigdy nie będzie przekraczał granic – czytamy w jednym z opracowań IPN-u jemu poświęconych - Zbigniew Rostek założył siatki w Gniewkowie, Toruniu i Aleksandrowie Kujawskim. Zwerbował do nich wielu młodych ludzi, których zadaniem było kolportowanie nielegalnych ulotek przywiezionych z Niemiec. W archiwach IPN zachowała się jedna z sześciuset ulotek, które propagowali ludzie Rostka. 5 grudnia 1951r. Zbigniewa Rostka aresztowano w Toruniu w domu przy ulicy Słowackiego 59. 11 września 1951 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy skazał Zbigniewa Rostka na 15 lat więzienia a jego siostrę Wandę, na cztery lata za niepoinformowanie o działalności brata. Sprawa dla rodziny Rostek zakończyła się tragicznie. Wanda Rostek zmarła w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach w więzieniu w Grudziądzu w 1952. Dwa tygodnie po osadzeniu Zbigniewa Rostka w więzieniu w Bydgoszczy wznowiono postępowanie przeciwko niemu. Powodem był plan ucieczki jego i skazanych kolegów z więzienia. 22 stycznia 1952 r. WSR w Bydgoszczy skazał Rostka na karę śmierci. 10 marca 1952 r. wyrok wykonano.

 

Zbigniew Rostek został zabity 10 marca 1952 roku. Jego szczątki spoczywają na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej.

 

W tym też miejscu rozpoczną się bydgoskie obywatelskie uroczystości o godzinie 16:00. Później kwiaty zostaną złożone przy areszcie śledczym na Wałach Jagiellońskich. Od godziny 17:40 w Kościele Ojców Jezuitów odbywać będzie się prelekcja IPN poświęcona tej postaci. Po jej zakończeniu odprawiona zostanie Msza Święta, która będzie punktem kulminacyjnym tej uroczystości. Na zakończenie odbędzie się przemarsz na Skwer Leszka Białego, gdzie planowana jest manifestacja patriotyczna.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja