Jesteś tutaj: Home

Dzisiaj podpisano umowę na dofinansowanie budowy drogi S-5 ze środków Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 11 wrzesień 2017 16:25
Dzisiaj podpisano umowę na dofinansowanie budowy drogi S-5 ze środków Unii Europejskiej Fot. B.Kosiński / MR

- Wierzę, że z tymi inwestycjami robimy milowy krok – mówił dzisiaj w Centrum Unijnych Projektów Transportowych wicepremier Mateusz Morawiecki, w trakcie uroczystości podpisania umów na dofinansowanie 180 km nowych dróg ze środków Unii Europejskiej. Nas najbardziej interesuje w tym momencie odcinek drogi ekspresowej S-5 z Bydgoszczy do Mielna.

 

- Chcemy żeby cała Polska była wielką strefą ekonomiczną, wielką strefą inwestycyjną, ale po to potrzebujemy tych arterii komunikacyjnych w różnych zakątkach kraju. To jest ta spójna strategia o której mówimy w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju. Wierzę, że z tymi inwestycjami robimy milowy krok – wyjaśniał wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

Do wspomnianych 180 km nowych dróg Unia Europejska dołoży 5 mld zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Podpisane dofinansowanie obejmuje liczący 54,1 km odcinek drogi ekspresowej S-5, dokładnie od węzła Białe Błota, z całą obwodnicą północno-zachodnią Bydgoszczy, do Mielna pod Żninem, gdzie rozpoczyna się wielkopolski odcinek ,,ekspresówki". Wartość tego zadania to 1,37 mld zł, z tego 716,3 mln zł dołoży Unia Europejska.

 

- Trasy objęte dofinansowaniem są już na etapie prac budowlanych, po zrealizowanych wcześniej optymalizacjach i projektach przez wykonawców. W najbliższych dwóch, trzech latach oddamy większość z nich do użytku. Nowe, ekspresowe połączenia podniosą poziom bezpieczeństwa i komfortu podróży oraz płynności transportu w Polsce. Co ważne, przyczynią się również do jeszcze szybszego rozwoju gospodarki naszego państwa – podkreśla Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Krzysztof Kondraciuk.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.