Jesteś tutaj: Home

Już nie tylko Rytel, ale pojawiają się apele o pomoc gminie Sośno

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 20 sierpień 2017 18:09

W ostatnim czasie pojawiło się w przestrzeni publicznej wiele głosów o sytuacji mieszkańców Sośna, gminy która w kujawsko-pomorskim najbardziej ucierpiała w wyniku huraganu. Duży wpływ na to miały relacje osób, które ogrom zniszczeń zobaczyły na własne oczy, ważny jest również apel sołectwa Rytel, o pomoc dla mieszkańców Sośna.

 

Nawałnica z nocy z 11 na 12 sierpnia okazała się szczególnie dotkliwa dla województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W mediach ogólnopolskich dość głośno zrobiło się o Rytlu-Suszku pod Chojnicami. Poruszyło to wiele osób dobrej woli i do tego sołectwa zaczęła płynąć pomoc niemal z całego kraju. W Rytlu żywioł zniszczył dość poważnie lasy, ale jak porównamy straty dotyczące liczby mieszkań, to kilkukrotnie większe mają miejsce w gminie Sośno w powiecie sępoleńskim. Można było odnieść wrażenie, że o wspomnianym powiecie, podobnie jak chociażby tucholskim lub żnińskim Polska zapomniała.

 

W ostatnich czasie sytuacja zaczęła się jednak zmieniać. Rytel otrzymał znacznie większą pomoc niż oczekiwał, stąd też sołectwo Rytel publicznie zaapelowało o pomoc dla Sośna. Jest to niezwykle ważny gest solidarności, który ma miejsce w sytuacji kataklizmu. W sobotę w Sośnie gościła również grupa bydgoszczan, którzy mieli potrzebę pomocy poszkodowanym. Naoczny ich kontakt ze zniszczeniami sprawił, iż za pomocą Facebook-a próbują poruszyć serca mieszkańców Bydgoszczy. Dzisiaj opublikowaliśmy również relację strażaków z kruszwickiej OSP, którzy mieli okazję pracować w powiecie sępoleńskim, którzy również odczuli emocjonalnie ogrom zniszczeń jakich dokonał huragan.

 

Za pomocą grupy na Facebook-u mieszkańcy Sośna i ludzie dobrej woli starają się organizować pomoc. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć mieszkańców Sośna, to informację o bieżących potrzebach uzyska telefonicznie w Gminnym Domu Kultury w Sośnie - 52/389 12 25, 606 232 259. Dzisiaj potrzebne są przede wszystkim materiały budowlane.

 

Pamiętajmy również o innych gminach w naszym województwie, bowiem w nich również znajdziemy wielu poszkodowanych. Weźmy chociażby przykład gminy Gostycyn, gdzie gościła wczoraj premier Beata Szydło.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.